Już sam widok posiłku może wpłynąć na działanie insuliny. Co to oznacza?

2022-07-01 12:32

Już sam fakt, że widzimy i wyczuwamy zapach jedzenia, może pobudzać wydzielanie insuliny. Szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei jako pierwsi dowiedli, że to uwalnianie insuliny zależy od krótkotrwałej reakcji zapalnej. U osób walczących z otyłością nadmierna reakcja zapalna może zaburzać wydzielanie insuliny.

Mężczyzna spożywający makaron
Autor: Getty Images

Zanim to, co zjemy, czyli między innymi węglowodany dotrą do krwiobiegu, już sam widok i zapach dania pobudza wydzielanie insuliny. To wniosek, który wysunęła grupa naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei w Szwajcarii. W ramach przeprowadzonego badania udowodnili, że uwalnianie insuliny zależy od krótkotrwałej reakcji zapalnej, do której dochodzi przed spożywaniem posiłku. Tylko inaczej to przebiega u chorych na otyłość. W obliczu tych okoliczności dochodzi u nich do nadmiernej reakcji zapalnej, która może zaburzać wydzielanie insuliny.

Nawet czekanie na posiłek sprawia, że w organizmie dochodzi do szeregu reakcji. Na przykład, już na samą myśl o jedzeniu dochodzi do nadmiernego wydzielania śliny. Tak samo insulina, czyli hormon, który ma ogromne znaczenie w procesie regulacji poziomu glukozy we krwi, uwalnia się, zanim węglowodany dotrą do krwiobiegu. Eksperci określają to fazą wydzielania insuliny za pośrednictwem neuronów.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Naukowcy mają złe wieści dla osób z otyłością

W najnowszym badaniu zidentyfikowano ważny element tej układanki. Jest nim interleukina IL1B, czyli cytokina o ważnym znaczeniu dla procesu zapalnego. Według naukowców jest ona również zaangażowana w odpowiedź immunologiczną na patogeny lub zmienione antygeny własne.

"Zapach i widok posiłku stymulują określone komórki odpornościowe w mózgu noszące nazwę mikrogleju. Wydzielają one na krótko interleukinę IL1B, co z kolei wpływa na autonomiczny układ nerwowy poprzez nerw błędny. System ten przekazuje następnie sygnał do miejsca wydzielania insuliny, czyli do trzustki" - wyjaśnia autorka badania dr Sophia Wiedemann.

Natomiast w przypadku osób zmagających się z otyłością ta faza wydzielania insuliny zostaje zakłócona, zwłaszcza przez nadmierną reakcję zapalną – tak twierdzą naukowcy.

"Nasze wyniki wskazują, że IL1B odgrywa ważną rolę w łączeniu informacji sensorycznych, czyli tego co widzimy, z tym, co wyczuwamy, w późniejszym wydzielaniu insuliny za pośrednictwem neuronów oraz w regulowaniu tej korelacji" – podsumowuje główny autor badania Marc Donath.

Wyniki analizy ukazały się na łamach czasopisma "Cell Metabolism".