Jesteś zmęczony? Zobacz, który obszar mózgu szwankuje!

2020-09-15 14:11 Magda Mazurek

Jak sobie radzisz ze zmęczeniem? Masz wrażenie, że ciągle nie masz na nic czasu, jesteś zmęczony, niewyspany, ciągle o czymś zapominasz? Zobacz, jakie obszary mózgu są odpowiedzialne za tego typu problemy!

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine przy użyciu rezonansu magnetycznego i modelowania komputerowego określili obszary ludzkiego mózgu, które regulują wysiłki mające na celu radzenie sobie ze zmęczeniem.Jeśli więc znowu poczujesz się zmęczony - to wiedz, że wina leży w twoim mózgu!

W magazynie Nature Communications zaprezentowali wyniki swoich badań. - Znamy fizjologiczne procesy związane ze zmęczeniem, takie jak gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach, ale wiemy znacznie mniej o tym, jak przetwarzane jest uczucie zmęczenia w mózgu i jak nasz mózg decyduje, ile i jaki rodzaj wysiłku włożyć, aby przezwyciężyć zmęczenie- mówi dr Vikram Chib, adiunkt inżynierii biomedycznej w Johns Hopkins University School of Medicine i naukowiec z Kennedy Krieger Institute.

Dzięki tej wiedzy naukowcy planują stworzenie terapii będącej remedium na wszystkie problemy osób, które permanentnie cierpią z powodu przemęczenia.

Polecamy: Spanie na lewym boku - zobacz, co daje! Lista korzyści jest długa!

Badanie mózgu

Na potrzeby badania Chib po raz pierwszy opracował nowy sposób obiektywnej oceny ilościowej tego, jak ludzie „odczuwają” zmęczenie, co jest trudnym zadaniem, ponieważ systemy oceny mogą się różnić w zależności od osoby. Lekarze często proszą swoich pacjentów o ocenę zmęczenia w skali od 1 do 7, ale podobnie jak w przypadku skali bólu, oceny te są jednak subiektywne i zróżnicowane.

Aby ujednolicić miernik zmęczenia, Chib poprosił 20 uczestników badania o podjęcie decyzji opartych na ryzyku dotyczących wysiłku fizycznego. Średni wiek uczestników wynosił 24 lata i wahał się od 18 do 34 lat. Dziewięciu z 20 uczestników badania to kobiety.

Badanych poproszono o chwycenie i ściśnięcie czujnika po przeszkoleniu ich w rozpoznawaniu skali wysiłku. Na przykład zero było równe brakowi wysiłku, a 50 jednostek wysiłku odpowiadało połowie maksymalnej siły uczestnika. Uczestnicy nauczyli się kojarzyć jednostki wysiłku z tym, ile wycisnąć, co pomogło ujednolicić poziom wysiłku poszczególnych osób.

Polecamy: Dieta na myślenie i dobrą pamięć: co jeść, by poprawić pracę mózgu

Uczestnicy powtarzali ćwiczenia chwytne przez 17 bloków po 10 prób każdy, aż do zmęczenia, po czym zaproponowano im jedną z dwóch możliwości wykonania każdego wysiłku. Jednym z nich był losowy („ryzykowny”) wybór oparty na rzucie monetą, oferujący możliwość bez wysiłku lub z góry określony poziom wysiłku. Drugim wyborem był z góry określony poziom wysiłku. Wprowadzając niepewność, naukowcy wykorzystali to, jak każdy badany ceni swój wysiłek - w efekcie sposób na rzucenie światła na to, jak ich mózgi i umysły decydują o tym, ile wysiłku włożyć.

Większość uczestników (19 z 20) opowiedziała się za wolnym od ryzyka wyborem z góry określonego poziomu wysiłku. Oznacza to, że zmęczeni uczestnicy nie byli skłonni do podejmowania ryzyka.

Zespół naukowców oceniał w trakcie badania aktywność mózgu uczestników za pomocą skanów funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), które śledzą przepływ krwi przez mózg i pokazują, które neurony pracują. 

Polecamy: Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy. Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia

Wyniki

Naukowcy odkryli, że kora ruchowa była dezaktywowana w momencie, gdy uczestnicy „decydowali” między dwoma wyborami wysiłku. To odkrycie jest zgodne, mówi Chib, z wcześniejszymi badaniami pokazującymi, że kiedy ludzie wykonują powtarzającye się wysiłek, aktywność kory ruchowej jest zmniejszona, co wiąże się z mniejszą liczbą sygnałów wysyłanych do mięśni. Sugeruje to między innymi, że zmęczenie może wynikać z błędnej kalibracji między tym, co dana osoba myśli, że jest w stanie osiągnąć, a rzeczywistą aktywnością w korze ruchowej.

W istocie organizm przy zmęczeniu dostraja się do kory ruchowej, ponieważ gdyby mózg wysyłał więcej sygnałów do mięśni, zaczęłyby przejmować ograniczenia fizjologiczne, na przykład zwiększony kwas mlekowy, przyczyniając się do jeszcze większego zmęczenia.

- Te odkrycia mogą przyspieszyć poszukiwania terapii - fizycznych lub chemicznych - ukierunkowanych na tę ścieżkę u zdrowych ludzi w celu zwiększenia wydajności oraz u osób ze stanami związanymi ze zmęczeniem - mówią autorzy badania. Oprócz Chiba inni naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, to Patrick Hogan, Steven Chen i Wen Wen Teh z Johns Hopkins.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE