Jesteś nocnym markiem? Niepostrzeżenie może rozwijać się u ciebie groźna choroba
Od dawna wiadomo, że to, w jaki sposób funkcjonujemy ma wpływ na nasze zdrowie. Pod tym kątem ludzi zwykle dzieli się na "rannych ptaszków" oraz "nocnych marków". Naukowcy mają złą wiadomość dla osób prowadzących nocny tryb życia. Mogą znacznie częściej zapadać na chorobę, która rozwija się niepostrzeżenie przez długi czas.
Grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowała dwa chronotypy, czyli zegary naszego życia, które wskazują, kiedy najlepiej się czujemy i jesteśmy najbardziej aktywni. Wzięła zatem pod lupę chronotyp skowronka (poranny) oraz chronotyp sowy (nocny), bazując na danych dotyczących grupy 63 676 pielęgniarek w wieku od 45 do 62 lat. Pracownice opieki medycznej brały udział w latach 2009-2017 w studium Nurses’ Health Study II.
Skowronek czy sowa? Oto jak chronotyp wpływa na zdrowie
Zadanie uczestniczek polegało na wskazaniu swojej cechy osobniczej związanej preferowaną porą aktywności. Musiały po prostu wskazać swój chronotyp – poranny albo nocny. 35 proc. kobiet zadeklarowało swoją przynależność do "rannych ptaszków", a 11 proc. do "nocnych marków". Pozostałe badane nie potrafiły tego określić.
Badacze zebrali także informacje dotyczące nawyków żywieniowych uczestniczek. Dopytywali się również o ich aktywność fizyczną, stosowanie używek, jakość snu oraz czy mają problemy zdrowotne. Po wnikliwej analizie doszli do ciekawych wniosków. Mianowicie uczestniczki, które były zwolenniczkami nocnego trybu życia, częściej były uzależnione od papierosów, nie odżywiały się zdrowo i skarżyły się na zaburzenia snu. Poziom ich aktywności fizycznej był mniejszy, a poziom BMI był wyższy w porównaniu z tymi, które określiły się jako "ranne ptaszki".
Według autorów publikacji "powyższe czynniki przyczyniły się u uczestnikek identyfikujących się jako »nocne marki« do 19-procentowego wzrostu ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2".
Nocne marki bardziej narażone na cukrzycę
Doniesienia naukowe skomentowała główna autorka badania Tianyi Huang w rozmowie z amerykańską telewizją NBC News. Podkreśliła, że wzrost ryzyka wystąpienia cukrzycy zauważono u pielęgniarek z choronotypem wieczornym, które rozpoczynały swój dyżur w godzinach porannych. Jak dodała badaczka, "u uczestniczek pracujących na nocnych zmianach nie stwierdzono zwiększonego ryzyka rozwoju cukrzycy".
W najnowszym badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie "Annals of Internal Medicine", wskazano jedynie zależności. Nie wyjaśniono jeszcze związku przyczynowo-skutkowego między preferowanym chronotypem a cukrzycą. Innym ograniczeniem tej analizy było to, że jedynie kobiety stanowiły grupę badaną.
Niemniej hipoteza, jaką badacze wysunęli, jest potwierdzeniem ich wcześniejszych ustaleń, a dokładnie tego, że osoby, które prowadzą nocny tryb życia, są bardziej narażone na insulinooporność, a w rezultacie na cukrzycę typu 2.
Inna analiza dowiodła, że osoby z chronotypem nocnym znacznie częściej popadają w złe nawyki żywieniowe niż "ranne ptaszki".
Polecany artykuł: