Jest prosta i skuteczna. Ta metoda pomoże odróżnić zwykły pieprzyk od nowotworowego

2022-06-30 16:00

Pieprzyki – kto z nas ich nie posiada? Z niektórymi znamionami się rodzimy, inne mogą pojawić się w trakcie naszego życia. Nawet jeśli mamy ich na swojej skórze wiele, nie oznacza, że zachorujemy na nowotwór skóry. Jednak pieprzyk w dowolnym miejscu na ciele może stać się złośliwy i prowadzić do rozwoju raka. Podpowiadamy jak odróżnić zwykły pieprzyk od pieprzyka nowotworowego.

pieprzyk
Autor: Getty Images

Wielu ludzi mówiąc rak skóry, myśli przede wszystkim o czerniaku, a nowotworów skóry jest znacznie więcej. Złośliwy rak skóry może dawać odległe przerzuty. Szacuje się, że raki skóry stanowią około 8-10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych

Jego główną przyczyną jest ekspozycja skóry na promieniowanie UV. Wyróżnia się między innymi raka podstawnokomórkowego, raka płaskonabłonkowego, raka kolczystokomórkowego czy raka brodawkującego.

W leczeniu nowotworu skóry stosuje się różne metody. Obejmują one na przykład operację chirurgiczną i radioterapię. Zaawansowana postać nowotworu może doprowadzić do śmierci chorego.

Ta metoda pozwoli odróżnić pieprzyki

Pieprzyki nowotworowe wyglądają nieco inaczej niż zwykłe pieprzyki. Jak je odróżnić? Istnieje prosta zasada, która ci to ułatwi.

Narodowy Instytut Raka w Stanach Zjednoczonych rekomenduje zasadę ABCDE, która opisuje cechy wczesnego czerniaka. Są to:

  • Symetria (A): Kształt jednej połowy pieprzyka nie pasuje do drugiej połowy.
  • Nieregularna granica (B): Krawędzie pieprzyka są postrzępione, karbowane lub mają rozmyte kontury. Pigment może rozprzestrzenić się na otaczającą skórę.
  • Niejednolity kolor (C): Pieprzyk może być nierównomiernie zabarwiony. Mogą występować odcienie czerni i brązu. Mogą być również widoczne obszary koloru białego, szarego, czerwonego, różowego lub niebieskiego.
  • Średnica (D): Średnica pieprzyka zwiększa się, rośnie. Czerniaki mogą być małe, ale większość z nich ma ponad 6 milimetrów szerokości.
  • Ewolucja (E): Pieprzyk zmienił się w ciągu ostatnich kilku tygodni lub miesięcy.
Jak rozpoznać czerniaka?

Czy każdy kto ma pieprzyki zachoruje na raka?

Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, to niewielkie plamki na skórze w kolorze brązowym lub czarnym. Niektóre znamiona mamy od momentu narodzin. Inne mogą pojawiać się w wyniku ekspozycji na słońce, jako naturalna część procesu starzenia się, ale także bez konkretnej przyczyny.

To, że na swojej skórze masz wiele pieprzyków, nie oznacza, że na pewno zachorujesz na raka skóry. Mogą pojawiać się w dowolnym miejscu na ciele i z czasem stać się złośliwe. W większości przypadków znamiona można usunąć nieinwazyjnie i bezpiecznie.

Zwykłe pieprzyki są zazwyczaj ciemniejsze niż twój naturalny kolor skóry. Zwykle pojawiają się w obszarach wystawionych na działanie Słońca takich jak dłonie, twarz, ramiona i szyja. Osoby, które mają naprawdę dużo pieprzyków na swoim ciele, czyli około 50, mogą być bardziej narażone na rozwój nowotworu skóry.