Czerniak jest zawsze złośliwy. Zasada łyżek pomoże ci lepiej się przed nim chronić

2022-06-29 13:44

Kremy z filtrem stanowią podstawę ochrony skóry przed starzeniem. Jednak należy o nich pamiętać ze względu na fakt, że chronią nas przed rozwojem nowotworu skóry. Jeśli myślisz, że stosując krem SPF, nie ulegniesz poparzeniom, jesteś w błędzie. Nie ma takiego filtra, który chroniłby cię w stu procentach.

kobieta
Autor: Getty Images

Nawet najwyższe filtry chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem w 96-98 proc. SPF to skrót od współczynnika ochrony przeciwsłonecznej, który pomaga chronić skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym. Wyróżniamy dwa rodzaje promieniowania. UVA jest często uważany za mniej niebezpieczny, ale on także powoduje starzenie się skóry i zmarszczki. UVB jest promieniowaniem bardziej rakotwórczym, odpowiedzialnym za oparzenia słoneczne.

Cyfry i liczby, które stanowią oznaczenia SPF to rozszerzenie naturalnej ochrony skóry przed promieniami słonecznymi. Filtry SPF są oceniane w skali od 2 do 50+, przy czym 50+ oferuje najsilniejszą ochronę przed groźnym promieniowaniem. Na przykład SPF 2 zapewnia dwukrotnie lepszą ochronę niż skóra bez żadnego kremu z filtrem. Z kolei kosmetyk z oznaczeniem SPF 50 daje 50 razy większą ochronę, także przed nowotworem skóry takim  jak czerniak.

Sięgaj zawsze po kosmetyki o szerokim spektrum ochrony, czyli te, które chronią przed oba rodzajami promieniowania. Oznaczenia na kosmetykach przeciwsłonecznych mierzą stopień ochrony przed promieniowaniem UVA. W kosmetykach produkowanych przez firmy brytyjskie są to gwiazdki. Ich maksymalna ilość to pięć, ale im jest ich więcej, tym lepiej. Ten sam rodzaj promieniowania w oznaczeniach europejskich zazwyczaj zaznaczony jest literami UVA w okręgu.

Jak rozpoznać czerniaka?

Zasada łyżek może uchronić się przed nowotworem skóry

Na etykiecie możesz także znaleźć słowne oznaczenie. Najczęściej to "szerokie spektrum ochrony". Oznacza to, że filtr zapewnia ochronę przed oboma rodzajami promieniowania słonecznego. Właśnie taki produkt musisz zastosować, aby mieć lepszą ochronę.

Pomoże ci w tym także prosta zasada z wykorzystaniem łyżek. Większość z nas nie stosuje wystarczającej ilości kosmetyków przeciwsłonecznych. Wystarczy, by przy aplikacji zastosować:

  • dwie łyżeczki kremu z filtrem, jeśli zakrywasz tylko głowę, ramiona i szyję
  • dwie łyżki stołowe, jeśli odsłaniasz więcej ciała, np. w kostiumie kąpielowym.

Pamiętaj, że jeśli używasz zbyt małe ilości kremów z filtrem, zmniejsza się ich ochrona. Jeśli planujesz przebywać na słońcu dłużej, nie ryzykuj i zastosuj krem dwukrotnie, czyli 30 minut przed planowanym wyjściem i tuż przed opuszczeniem domu.

Ile razy stosować kremy z filtrem?

Kosmetyki z filtrem ulegają wycieraniu, dlatego musisz o tym pamiętać. Pocieranie, woda, pot, piasek – to wszystko wpływa na ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem. Dlatego nie wystarczy, że nałożysz filtr tylko raz w ciągu dnia, kiedy przebywasz na świeżym powietrzu. Kremy z filtrem warto aplikować w ciągu dnia co 2-4 godziny.

Wielu ludzi uważa, że niebezpieczne promieniowanie czyha na nich tylko, kiedy się opalają. Prawda jest taka, że kremu z filtrem powinniśmy używać codziennie, nawet jeśli pracujemy z domu. Co więcej, osoby o nieco ciemniejszej karnacji często uważają, że nowotwór skóry im nie grozi.

Jednak dermatolodzy ostrzegają, że karnacja nie chroni nas przed niebezpiecznym promieniowaniem, dlatego każdy powinien sięgać po filtry z szerokim spektrum ochrony. Jeśli zauważysz u siebie podejrzane znamiona, koniecznie udaj się do dermatologa.