Jedno ćwiczenie odmładza mózg nawet o 6 lat. Polecane już po 30-tce

2024-03-04 11:41

Pierwsze objawy starzenia się mózgu mogą pojawiać się już po 30 r.ż. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, genów, trybu życia i żywienia. Chociaż pewne zmiany są nieuchronne, istnieją też sposoby, aby spowolnić niekorzystne procesy. Sprawdź, jak odmłodzić mózg nawet o 6 lat!

Starochińska sztuka odmładza mózg nawet o 6 lat. Polecana już po 30-tce
Autor: Getty Images Starochińska sztuka odmładza mózg nawet o 6 lat. Polecana już po 30-tce

Prosty sposób na odmłodzenie mózgu

Odmłodzenie mózgu o 6 lat? Tak, to możliwe. Co więcej, możesz tego dokonać za pomocą prostej metody, którą można praktykować w domu. Tym sposobem jest praktykowanie tai chi. Ta znana od wieków technika wspiera ciało i umysł w jeszcze większym stopniu, niż dawniej sądzono.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Tai chi to stara chińska technika ćwiczeń, łączących subtelne ruchy ciałem z głębokim świadomym oddychaniem i medytowaniem.

Choć tradycyjnie uważano, że jest to przepis na prawidłową pracę ciała, umysłu i ich wzajemną właściwą kooperację, dopiero współcześnie przyjrzano się tai chi z perspektywy naukowej. Rezultaty badań okazały się zaskakujące.

Jak tai chi wpływa na mózg? 

Na łamach "Annals of Internal Medicine" opublikowano wyniki badań wskazujących na korzystny wpływ tai chi na pracę mózgu i na zmniejszenie ryzyka lub nasilenia objawów demencji, w tym choroby Alzheimera. Tai chi, jak dowodzą nowe badania, korzystnie wpływa na zdolności poznawcze, szczególnie u seniorów.

Naukowcy z Oregon Health and Science University uwzględnili w analizach wyniki badań 318 osób, ze średnią wieku 75 lat. Wszyscy badani sygnalizowali problemy z pamięcią.

W testach zgodnie z Montrealską Skalą Oceny Funkcji Poznawczych, badani uzyskiwali wyniki w przedziale 25-30 punktów, wskazujące na łagodne upośledzenie funkcji poznawczych.

W trakcie eksperymentu badani zostali podzieleni na trzy grupy. Jedna grupa praktykowała tai chi w wersji tradycyjnej, tzw. Tai Ji Quan. Osoby z grupy drugiej praktykowały zaś Tai Ji Quan z dodatkowymi elementami, które miały wspierać funkcje poznawcze.

Natomiast uczestnicy z trzeciej grupy robili tylko ćwiczenia rozciągające. Każda grupa poświęcała tyle samo czasu na wspomnianą aktywność, tj. dwa razy w tygodniu ćwiczono przez godzinę. Cały cykl ćwiczeń trwał sześć miesięcy.

Jak ustalono po zakończeniu badań, osoby, które ćwiczyły tai chi, po powtórnych testach miały wyniki lepsze średnio o 1,5 punktu. Mało? Jak podała współautorka badania, Elizabeth Eckstrom, przekłada się to w praktyce na kolejne trzy lata prawidłowej pracy mózgu. A to już znacznie lepszy bilans zysków.

Uczestnicy badania, którzy praktykowali tai chi z dodatkowymi ćwiczeniami wzmacniającymi funkcje poznawcze, zyskiwali aż 3 punkty, co oznacza sześć lat zdrowia kognitywnego.

Odpowiednie sekwencje ćwiczeń odmładzają mózg

Elizabeth Eckstrom podkreśliła, że dbanie o prawidłową pracę mózgu to holistyczne zadanie do wykonania, dotyczące zarówno pracy umysłowej, jak i pracy ciała.

Dlatego dbanie o ruch fizyczny połączony ze stymulowaniem umysłu poprzez zapamiętywanie poszczególnych sekwencji ruchów jest bardzo korzystny dla mózgu z perspektywy poznawczej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki