Jan Englert ma tętniaka aorty szyjnej. „Modlę się o szybką i zdrową śmierć”

2021-12-03 12:08

Znany i ceniony w Polsce aktor Jan Englert usłyszał niepokojącą diagnozę. Lekarze wykryli u niego tętniaka aorty szyjnej. Artysta nie będzie miał operacji.

Jan Englert o chorobie. Modlę się o szybką śmierć
Autor: AKPA Jan Englert o chorobie. "Modlę się o szybką śmierć"

78-letni Jan Englert jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich aktorów. Jest również reżyserem, pedagogiem i dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego.

Ostatnio artysta opowiadał dziennikarce Kamili Dreckiej nie tylko o swoim życiu zawodowym, ale również prywatnym. Wszystkie historie ukazały się w książce „Bez oklasków”.  

W tej rozmowie Jan Englert ujawnił też niepokojące informacje na temat swojego stanu zdrowia. Jak wyznał, od wielu lat ma tętniaka aorty szyjnej i jego „okres gwarancyjny minął, jest na rękojmi”. – Generalnie rzecz biorąc: lakier i blacha w porządku, ale co z układem wydechowym? Czy skrzynią biegów? – zażartował.

Tętniak aorty - przyczyny i objawy

„Na co, męczyć się jak roślina”

Jan Englert nie przejdzie operacji ze względu na wiek. To, co mogą teraz zrobić lekarze, to regularnie kontrolować stan tętniaka. Mimo tej niepokojącej diagnozy aktor podchodzi z poczuciem humoru i dystansem do swojej choroby. Przyznał, że chce jedynie szybko umrzeć, „by nie męczyć się jak roślina”.

- A mnie się to podoba, bo jakbym nagle odłożył łyżkę, to na amen. Jeśli to wygląda na żart, śpieszę ze sprostowaniem: zupełnie nie żartuję! Naprawdę uważam, że najlepsze, co mogę zrobić dla siebie w swoim wieku, to modlić się o szybką i zdrową śmierć. Umrzeć zdrowym. To byłoby fantastyczne – powiedział Jan Englert w rozmowie z Kamilą Drecką. Dodał, że „to jest straszne dla bliskich, którzy zostają, ale dla klienta – idealne”.

Tętniak w aorcie szyjnej to rodzaj tętnika zakwalifikowany do tętniaków naczyń obwodowych. W tej grupie znajdują się również tętniaki zlokalizowane w tętnicy podkolanowej, udowej, ramieniowej czy podobojczykowej.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle