Jak znaleźć partnera przez Internet? Jest na to sposób

2021-12-20 14:31

Kiedy stoimy przed półkami sklepowymi wypełnionymi wielorakimi słodyczami, czujemy się przytłoczeni. Dlaczego? Z prostego powodu – nie możemy dokonać szybkiego wyboru. Podobne odczucia mają osoby korzystające regularnie z portali i aplikacji randkowych.

Jak znaleźć partnera przez Internet? Jest na to sposób
Autor: Getty Images

Coraz więcej osób randkuje w sieci za pomocą różnych serwisów i aplikacji. Zdaniem naukowców niektórzy z nich są przytłoczeni dużą ilością profili randkowych. Znalezienie „tego jedynego/tej jedynej” przypomina wręcz szukanie igły w stogu siana.

A co dzieje się w przypadku, gdy znajdą jednak osobę, z którą chcą umówić się na randkę? Odczuwają z tego powodu ekscytację czy niesmak typu „mogłem/mogłam dokonać lepszego wyboru”. Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszych badaniach.

Poradnik Zdrowie: toksyczny związek

Tak dużo profili, że trudno podjąć decyzję

Grupa badaczy z dwóch instytucji: Abertay University i University of Lincoln wzięła pod przysłowiową lupę zachowanie randkowiczów korzystających z portali i aplikacji stworzonych dla singli. Chodziło o to, czy atrakcyjność twarzy decyduje o tym, z kim chcą się umówić.   

W opinii naukowców tysiące profili randkowych dostępnych w tych serwisach sprawia, że single przybierają „nastawienie oceniające”, czyli oceniają potencjalnych kandydatów na randkę na podstawie wyglądu ich twarzy. Wpływa ono również na gotowość do zaangażowania się w potencjalną relację. Przez to też nie mają motywacji, aby szukać tego jedynego/tej jedynej. W swoich poszukiwaniach kierują się prostym wzorem – tym czy ktoś jest ładny i atrakcyjny.

Twarz wyznacznikiem atrakcyjności

Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem randkowiczów. Zrobili im pokaz slajdów prezentujący na przemian atrakcyjne twarze i różne desery, aby sprawdzić, co bardziej przyciąga ich uwagę. Następnie wyświetlono go jeszcze raz, ale… dodano w nim jeszcze zdjęcia nowych twarzy.

Co się okazało? Te nowe slajdy wzbudzały większe zainteresowanie niż te poprzednio obejrzane. Szczególnie to zachowanie było widoczne u mężczyzn, którzy byli zadowoleni z widoku nowych zdjęć kobiet. Slajdy z deserami zdecydowanie zeszły na drugi plan. Z tego wynika, że u mężczyzn atrakcyjna twarz kobiety wzbudza pociąg seksualny. To też dotyczy kobiet – oceniają mężczyzn na podstawie wyglądu twarzy, lecz w mniejszym stopniu.

Wniosek? W pamięci singlów pozostały te nowo dodane w pokazie slajdów twarze potencjalnych partnerów/partnerek na wymarzoną randkę. Według badaczy przeglądanie za dużo profili randkowych nie ma sensu. Lepiej zawęzić poszukiwania do kilku kandydatur w celu znalezienia tej jedynej osoby.  

Randkowanie online daje szansę na znalezienie partnera/partnerki, ale trzeba umiejętnie ją wykorzystać. 

Sonda
Powiedz nam: