8 potrzeb emocjonalnych, które pozwolą ci budować trwały związek

2021-11-22 15:14

Każdy z nas ma potrzeby emocjonalne, które determinują siłę więzi pomiędzy dwojgiem ludzi. Sprawdź, czy razem ze swoim partnerem zaspokajacie nawzajem potrzeby emocjonalne ważne dla każdej relacji.

mężczyzna całujący w rękę swoją partnerkę
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego potrzeby emocjonalne są takie istotne?
  2. Jakie potrzeby są ważne, by budować trwały związek?
  3. Dlaczego warto rozmawiać o swoich potrzebach w związku?

Dlaczego potrzeby emocjonalne są takie istotne?

Bez wody i jedzenia nie jesteśmy w stanie przeżyć, ale inne potrzeby, w tym także emocjonalne, są również bardzo ważne. Dzięki nim nasze życie nabiera sensu. Każdy związek jest inny, ale rozważania dotyczącego indywidualnych potrzeb jednostki pozwolą określić, czy to, co otrzymujecie od siebie nawzajem, jest tym, czego potrzebujecie.

Nie wszyscy ludzie swoje uczucie okazują w ten sam sposób. „Kocham cię” można powiedzieć na wiele różnych sposobów, wykorzystując nie tylko słowa, ale robiąc coś miłego dla ukochanej osoby lub wyręczając ją z domowych obowiązków. Dla niektórych istotne będzie poznanie z rodziną, a dla innych pytanie o radę przy podejmowaniu decyzji.

Terapia dla par

Jakie potrzeby są ważne, by budować trwały związek?

Potrzeby emocjonalne mogą zmieniać się zależnie od danego etapu, na jakim znajdujemy się w ciągu życia. Może zdarzyć się tak, że przez osobisty rozwój dowiesz się o sobie więcej, a to wpłynie na relację z partnerem. Jeśli partner nie odczuwa, że jego potrzeby są zaspokajane, może czuć się sfrustrowany i zraniony, a jeśli odczuwa, że są spełnione, może być radosny i podekscytowany.

Poznaj, 8 potrzeb emocjonalnych, których zaspokojenie pomoże budować trwały związek

Dlaczego warto rozmawiać o swoich potrzebach w związku?

Poczucie zrozumienia i tego, że jest się ważnym dla drugiej połówki, jest bardzo istotne w każdej relacji. Jeśli nie czujesz się traktowany poważnie, koniecznie zaproś swojego partnera do rozmowy, w której skupicie się na waszym związku. Zadbaj o to, by inne aspekty was nie rozpraszały, np. odłóż telefon i skup się na bliskiej ci osobie, bo jeśli chcesz być wysłuchanym, ty także musisz otworzyć się na to, co mówi twój partner.

Pamiętaj, że partner nie jest odpowiedzialny za zaspokojenie wszystkich twoich potrzeb. Zaspokajanie własnych potrzeb wiąże się ściśle z komunikacją, dlatego omówienie ich jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem, bo jeśli nie potrafisz porozumieć się ze swoją połówką, to prawdopodobnie nie będziesz w stanie zaspokoić jej potrzeb.

Jeśli masz problemy z komunikacją, a zależy ci na twojej relacji, możesz zawsze skorzystać z pomocy specjalistów. Terapia par może zapewnić bezpieczną i wolną od osądów przestrzeń do dyskusji, w której swobodnie będziesz mógł rozmawiać o swoich obawach.