Jak sól wpływa na mózg? Tego się nie spodziewaliśmy

2021-11-12 11:01

Naukowcy przeprowadzili badanie, które ujawnia zaskakujące informacje na temat tego, jak sól wpływa na mózg. Wnioskami podzielili się na łamach recenzowanego czasopisma naukowego „Cell Reports”. Sprawdź szczegóły!

Jak sól wpływa na mózg? Tego się nie spodziewaliśmy
Autor: Getty Images

Zagadnienie, jak przepływ krwi do ośrodka termoregulacji w podwzgórzu ulega zmianie ze względu na ilość spożytej soli, zainteresowało grupę badaczy z Georgia State University w Atlancie.

Aby zbadać, jak sól oddziałuje na mózg, uczeni opracowali nowatorską metodę łączącą technikę chirurgiczną z obrazowaniem struktury i funkcji mózgu (tzw. neuroobrazowaniem). Najbardziej byli zainteresowani podwzgórzem, czyli bardzo ważnym elementem mózgowia odpowiadającym za równowagę i harmonię całego organizmu. Sól wybrano z tego względu, że organizm musi skrupulatnie kontrolować poziom sodu. Jak dodał główny autor badania dr Javier Stern, „mamy nawet specyficzne komórki, które wykrywają, ile soli jest we krwi”.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dietetyka?

Jak reaguje mózg na sól?

Z wyjaśnień naukowców wynika, że kiedy spożywamy słony pokarm, mózg wyczuwa to i uruchamia serię mechanizmów kompensacyjnych, aby przywrócić poziom sodu. Organizm robi to częściowo poprzez aktywację neuronów, które pobudzają wydzielanie wazopresyny przez przysadkę mózgową. To jest hormon antydiuretyczny, który reguluje ciśnienie tętnicze i gęstość moczu oraz odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu właściwego stężenia soli.

W poprzednich badaniach naukowcy zaobserwowali pozytywny związek między aktywnością neuronów a zwiększonym przepływem krwi. Tym razem jednak odnotowali spadek krwi, który następuje w miarę aktywacji neuronów w podwzgórzu.

Zdaniem dr Sterna to odkrycie było zaskoczeniem dla całego zespołu badawczego. Wyjaśnił, że zmniejszony przepływ krwi jest zwykle obserwowany w korze mózgowej w przypadku takich chorób jak Alzheimer albo po udarze czy niedokrwieniu.

Naukowcy nazwali to zjawisko „odwrotnym sprzężeniem nerwowo-naczyniowym” lub spadkiem przepływu krwi powodującym niedotlenienie. Zaobserwowali także inne różnice. To, że w korze mózgowej reakcje naczyniowe na bodźce są znacznie szybsze. Natomiast w podwzgórzu odpowiedź była rozproszona i zachodziła bardzo powoli. Oznacza to, że kiedy spożywamy dużo soli, to nasz poziom sodu zostaje podwyższony przez długi czas.

Dr Stern powiedział, że „razem ze swoim zespołem badawczym wierzy, że niedotlenienie jest mechanizmem, który wzmacnia zdolność neuronów do reagowania na ciągłe dostarczanie soli do organizmu, pozwalając im pozostać aktywnymi przed dłuższy czas”.

Sonda
Czy stosujesz dietę?