Nie tylko CO, ale i KIEDY jesz ma znaczenie. Jak pory posiłków wpływają na twoje zdrowie psychiczne?

2022-03-16 10:42

Jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Zdrowa dieta pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji. Okazuje się jednak, że na zdrowie psychiczne ma wpływ nie tylko to, co jemy, ale też kiedy jemy.

Kobieta w szlafroku je śniadanie
Autor: Getty Images

Najnowsze badania wykazały, że nieregularne pory posiłków przyczyniają się do złego stanu zdrowia psychicznego, w tym depresji i lęków, a także chorób sercowo-metabolicznych i przybierania na wadze. Dostosowanie rytmu jedzenia do harmonogramu słońca może przynieść trwałe korzyści dla ogólnego samopoczucia i może mieć działanie ochronne przed zaburzeniami psychicznymi.

Poradnik Zdrowie: depresja

Pory posiłków mają duży wpływ na mózg

To, kiedy jemy, ma ogromne znaczenie dla naszego mózgu. Jak to możliwe? Otóż główną rolę odgrywa tu zegar biologiczny. Potrzeby energetyczne ulegają zmianiez w ciągu dnia i nocy, tworząc rytmiczny wzór naszych nawyków żywieniowych zgodny z harmonogramem słońca. Człowiek jest tak skonstruowany, że automatycznie, kiedy jest jasno, ma siłę do funkcjonowania i podejmowania różnych aktywności. Jest to też czas, w którym powinien pobierać energię z pożywienia. Natomiast nocą, gdy nie ma światła słonecznego, organizm powinien zwalniać obroty i regenerować się.

Tkanki trawienne mają swoje własne zegary i wykazują regularne oscylacje funkcjonowania w cyklu 24-godzinnym. Na przykład jelito cienkie i wątroba różnią się w ciągu dnia i nocy pod względem zdolności trawiennej, wchłaniania i metabolizmu.

Kiedy główny zegar dobowy w mózgu nie jest zsynchronizowany z rytmem jedzenia, wpływa to na zdolność mózgu do pełnego funkcjonowania. Chociaż mózg stanowi tylko dwa procent naszej całkowitej masy ciała, zużywa do 25% naszej energii i jest szczególnie dotknięty zmianami w przyjmowaniu kalorii. Oznacza to, że nieprawidłowe pory posiłków mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Czytaj też: ZEGAR BIOLOGICZNY człowieka: czym jest i jak działa?

Jak jedzenie wpływa na psychikę?

Obwody neuronalne rządzące jedzeniem i nastrojem nakładają się na siebie. Ponadto hormony trawienne wywierają wpływ na dopaminę, neuroprzekaźnik, który odgrywa dużą rolę w nastroju, energii i przyjemności. Dlatego zmienione rytmy jedzenia przyczyniają się do utrzymania złego nastroju. Dlatego nieregularne jedzenie może być przyczyną poważnych zaburzeń.

Osoby z depresją lub chorobą afektywną dwubiegunową wykazują zaburzenia rytmu wewnętrznego i nieregularne pory posiłków, co znacznie pogarsza objawy nastroju. Ponadto pracownicy zmianowi, którzy zwykle mają nieregularny harmonogram posiłków, wykazują wyższy wskaźnik depresji i lęku w porównaniu z ogólną populacją.

Coraz więcej badań dostarcza danych o zależności między rytmem jedzenia a zaburzeniami nastroju. Dlatego też włączenie leczenia rytmu jedzenia do opieki klinicznej może znacznie poprawić jakość życia pacjentów.

Jakie są optymalne pory posiłków?

Aby zachować optymalny rytm spożywania posiłków badacze zalecają skorzystania z metydy zwaną TRE, czyli jedzenie ograniczone czasowo, znane również jako przerywany post.

TRE polega na ograniczeniu okna żywieniowego do określonej ilości czasu w ciągu dnia, zwykle od czterech do dwunastu godzin.

Na przykład zjedzenie wszystkich posiłków i przekąsek w 10-godzinnym oknie od 9:00 do 19:00 odpowiada nocnemu okresowi postu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki