Ile razy dziennie należy czyścić język? Zwróć uwagę nie tylko na kolor nalotu
Wiosną informowaliśmy o tym, iż z najnowszych badań wynika, że Polacy nie przykładają się zbytnio do mycia zębów. Robimy to zbyt rzadko i za krótko, a są i tacy, którzy nie robią tego wcale. Stąd kiedy w grę wchodzi higiena dotycząca samego języka, można się domyśleć, że dane i w tej kwestii nie są zbyt zadowalające. A zatem jak często trzeba czyścić język i dlaczego? Odpowiadamy.
Przypominamy, że zgodnie z danymi statystycznymi pozyskanymi przez UCE RESEARCH i IMPLANT MEDICAL nieco połowa z nas myje zęby co najmniej dwa razy dziennie. A to oznacza, że ogromna liczba ludzi robi to znacznie rzadziej, a niektórzy wcale. Jednak poza samymi zębami, czy dziąsłami należy także pamiętać o języku. Na nim także gromadzi się wiele chorobotwórczych patogenów.
Jak często myć język i co oznacza ten nalot?
Czyszczenie języka wbrew pozorom nie zabiera nam dużo czasu, więc kiedy myjemy zęby, to kolejnym etapem powinna być higienizacja właśnie tej części jamy ustnej. Wystarczy 10 sekund, by pozbyć się nagromadzonego nalotu, bakterii, czy wirusów. Zaleca się, by czyścić język dwa razy dziennie.
Poza tym pamiętajmy, że nawet kiedy umyjemy zęby, a zapomnimy o języku, to nie zyskamy takiej samej świeżości, więc nasz oddech ostatecznie może pozostawiać wiele do życzenia.
Zdrowy język jest różowy, choć jego odcienie mogą się różnić u poszczególnych osób. Lekki biały nalot zazwyczaj nie zwiastuje nic groźnego, a może być wynikiem spożywania nabiału. Natomiast jeśli biały nalot pojawia się każdego dnia, to zdecydowanie należy poprawić dotychczasowy poziom higieny jamy ustnej, tego typu zmiana może świadczyć np. o rozwijającej się anginie, czy grzybicy.
Żółty nalot na języku oczywiście może być przejściowy i spowodowany używaniem takich przypraw jak kurkuma, czy curry. Tego typu kolor może zwiastować pleśniawki, osłabienie układu odpornościowego, lub być wynikiem stosowania leków na cukrzycę, czy antybiotyków.
Czarny nalot, choć brzmi przerażająco, to nie musi zwiastować poważnych problemów. Powodem może być palenie papierosów, spożywanie sporej ilości kawy, herbaty. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest w porządku. Kiedy poza nalotem pojawi się uczucie szorstkości to znak, że zaniedbaliśmy higienę języka i nagromadziło się na nim sporo patogenów.
Nie lekceważ tych zmian na języku. Poważne choroby i niedobory
Skoro wiemy już, że język należy bezwzględnie czyścić codziennie minimum dwa razy dziennie i warto przyglądać się temu jak wygląda, to idziemy o krok dalej. Nie można lekceważyć bólu i momentu gdy język staje się czerwony. Taki stan może zwiastować niedobory witaminy B12, czy kwasu foliowego.
Poza tym dolegliwości ze strony języka mogą być objawem niedokrwistości złośliwej, choroby Kawasakiego i szkarlatyny. Zaznaczamy, że kiedy na języku pojawiają się czerwone lub białe plamy, które mimo higieny nie znikają, należy natychmiast skontaktować się z dentystą. Tego typu zmiany, czy bezbolesne owrzodzenia mogą być sygnałem, że rozwija się nowotwór jamy ustnej.