Ile czasu potrzeba, by organizm pozbył się alkoholu? Sprawdź, kiedy możesz usiąść za kółkiem

2022-08-04 14:11

Picie alkoholu wprowadza w stan relaksu, zabawy i brawury. Jednak spożywanie alkoholu w dużych ilościach może mieć fatalne skutki na drugi dzień, chociażby takie, jak kac. Często, nawet gdy nam się wydaje, że już jesteśmy trzeźwi, tak naprawdę alkohol jest jeszcze obecny w organizmie. Ile czasu alkohol metabolizuje się? To zależy od wielu czynników.

Mężczyźni piją piwo
Autor: Getty Images

Alkohol spożywany w większych ilościach wpływa na zachowanie człowieka oraz jego zdolności poznawcze. Wiele osób, a zwłaszcza kierowców, zadaje sobie pytanie, jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie. Jest to zależne przede wszystkim od wagi, płci, posiłku zjedzonego przed spożywaniem alkoholu oraz wieku osoby pijącej. Szacuje się, że kobiety spalają alkohol wolniej niż mężczyźni.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Ile czasu trwa usuwanie alkoholu z organizmu?

80% wypitego alkoholu trafia do układu pokarmowego. Po dostaniu się do jelita cienkiego, alkohol trafia do krwioobiegu, a 20% od razu do układu krwionośnego i mózgu.

Alkohol po spożyciu, w zależności od ilości, może być wykrywany przez ok. 24 godzin. Natomiast w moczu pozostaje przez 12 do nawet 48 godzin.

Długość metabolizowania alkoholu zależy też od rodzaju wypitego trunku. Inny będzie czas spalania wódki, a inny piwa.

 • mały kieliszek wódki trawi się przez godzinę
 • pół litra piwa - dwie godziny
 • duży kieliszek wina - trzy godziny
 • a drinki - ponad trzy godziny.

Przyjmuje się, że dla dorosłego wysokiego mężczyzny (1,8 m), który waży 80 kg, alkohol będzie utrzymywać się w granicach:

 • jeśli wypije kieliszek wódki, po godzinie będzie miał 0,27 promila
 • jeśli wypije piwo, po godzinie będzie miał 0,38 promila
 • jeśli wypije 3 kieliszki wódki w ciągu godziny między 20.00 a 21.00, o 22.00 będzie miał 0,69 promila, a 0,0 promila około 3.30
 • jeśli wypije 4 piwa między 20.00 a 22.00, o 23.00 będzie miał 1,28 promila, a 0,0 promila około 8.30
 • jeśli wypije butelkę wódki i lampkę wina między 17.00 a 23.00, o 24.00 będzie miał 2,21 promila, a 0,0 promila około 16.30.

Badacze twierdzą, że do całkowitego usunięcia alkoholu organizm potrzebuje od 24 do 48 godzin.

Uważaj na te zdradliwe połączenia

Niektórych produktów lepiej nie łączyć z alkoholem. Zdradliwe jest połączenie wódki z energy drinkiem. Taki napój nadmiernie pobudza i podrażnia błędnik. Wszystko ze względu na zawartość kofeiny w napojach energetycznych, która nie tylko pobudza, lecz także neutralizuje działanie alkoholu, dając złudne wrażenie trzeźwości.

Wbrew pozorom napoje z kofeiną nie przyspieszają pozbycia się alkoholu z organizmu.Podczas picia uważaj też na tłuste i ciężkostrawne posiłki. Tłuste jedzenie stanowi nie lada wyzwanie dla wątroby, która dodatkowo musi strawić alkohol. Takie połączenie sprawi, że wątroba będzie dłużej metabolizowała alkohol, a kac może być jeszcze bardziej dotkliwy.

Tak alkohol zaburza koncentrację

Ilość wypitego alkoholu wpływa również na zachowanie człowieka. Oto jakie mogą być skutki wypicia poszczególnych jego ilości.

Wpływ alkoholu na organizm i zachowanie człowieka:

 • 0,3 promila − rozproszenie uwagi
 • 0,8 promila − pobudliwość, upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, zwiększona pewność siebie
 • 1,5 promila − zaburzenia równowagi, brak logiki, agresja, senność, brawura
 • 2 promile − zaburzenia mowy, senność, obniżenie kontroli
 • 4 promile − możliwość zapadnięcia w śpiączkę
 • 5 promili − zatrucie, śmierć

Jeśli po spożyciu alkoholu planujesz na drugi dzień wsiąść za kółko, ale nie jesteś pewny czy już możesz prowadzić, lepiej odczekaj lub sprawdź ile masz promili we krwi za pomocą badania alkomatem.

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg