Powstał nowy środek na kaca. W godzinę rozkłada 70% alkoholu

2022-07-06 12:30

Nowy suplement na kaca jest już dostępny. Wystarczy jedna tabletka, by w godzinę organizm mógł rozłożyć jego znaczną część. Producent reklamuje nowy produkt jako "pigułkę przed wypiciem, która działa". Twórcy preparatu twierdzą, że jest w stanie zmniejszyć krótkoterminowe skutki picia alkoholu.

Powstał nowy środek na kaca. W godzinę rozkłada 70% alkoholu
Autor: Getty Images

Nowy suplement na kaca trafił do sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Jego producentem jest szwedzka firma Myrkl. Jednak jego skuteczność opiera się zaledwie na jednym badaniu naukowym. W analizach wzięło udział 24 zdrowe osoby – 13 mężczyzn i 11 kobiet - które zostały poproszone o przyjmowanie dwóch tabletek firmy Myrkl lub tabletek placebo codziennie przez tydzień.

W kolejnym kroku uczestnicy badania otrzymali niewielką ilość alkoholu, czyli od 50 do 90 ml spirytusu, w zależności od ich wagi. Potem poziom alkoholu w ich krwi był testowany przez następne dwie godziny. Naukowcy odkryli, że w ciągu pierwszych 60 minut ilość alkoholu we krwi była o 70 proc. niższa u osób, które otrzymały tabletkę szwedzkiej firmy, w porównaniu z grupą przyjmującą placebo.

Suplement zawiera dwie dobre bakterie, czyli Bacillus subtilis i Bacillus coagulans, które są produkowane ze sfermentowanych otrębów ryżowych. Obie bakterie potrafią rozkładać alkohol na wodę i dwutlenek węgla. Wykorzystana w suplemencie kwasoodporna kapsułka chroni je przed naturalnymi kwasami żołądka, dzięki czemu mogą one dotrzeć bezpośrednio do jelita, gdzie wchłaniana się do krwiobiegu większość alkoholu.

Zdaniem eksperta: Czy alkohol tuczy?

Mimo tego, że osoby były losowo przydzielane do jednej z dwóch grup, autorzy badań przedstawili wyniki zaledwie dla 14 z 24 osób, ze względu na to, że 10 uczestników miało na początku niższy poziom alkoholu we krwi. Rezultaty różniły się między ochotnikami, co także wpływa na całokształt badania.

Co ciekawe, testowano osoby przez siedem dni z założeniem przyjęcia jednej tabletki, a sam producent zaleca przyjmowanie dwóch tabletek w ciągu 1-12 h przed spożyciem jakiejkolwiek ilości alkoholu. Nie jest jasne także czy:

  • pigułka działa u osób starszych,
  • któraś z płci inaczej reaguje na suplement,
  • sprawdzi się u pacjentów cierpiących na różne schorzenia takie jak choroby jelit lub choroby wątroby,
  • stosowane leki zmieniają działanie preparatu,
  • połączenie jedzenia i alkoholu wpływa na skuteczność tabletki.

Pigułka, która ma zapobiegać kacowi następnego dnia, okazała się skuteczna u niektórych osób, jednak badanie nie daje odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Nadal najlepszym lekarstwem na kaca wydaje się więc spożywanie alkoholu z umiarem.