15-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Miała prawie 5 promili alkoholu

2022-06-28 18:09

Pijana nastolatka została znaleziona wczoraj około godziny dwudziestej na pomoście nad jednym z zalewów w Wielkopolsce. Podczas interwencji policjanci wyczuli od dziecka woń alkoholu. 15-latka była nieprzytomna i trafiła do szpitala. Lekarze określają jej stan jako ciężki.

15-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Miała prawie 5 promili alkoholu
Autor: Getty Images

Nastolatka była nieprzytomna

Zgłoszenie o dziecku leżącym na pomoście, policjanci otrzymali wczoraj wieczorem. Kiedy dotarli na miejsce okazało się, że dziewczynka jest nieprzytomna. Pogotowie zabrało ją do szpitala, gdzie trafiła na OIOM.

W trakcie czynności udało się ustalić jej tożsamość i zawiadomić opiekunów. Nastolatka nigdy wcześniej nie była notowana. Funkcjonariusze nadal ustalają, w jaki sposób niepełnoletnia weszła w posiadanie alkoholu oraz czy ktoś towarzyszył jej przed znalezieniem przez policję.

"Policjanci z Ostrowa Wlkp. ustalają, z kim była nad Zalewem Piaski Szczygliczka 15 letnia dziewczynka. Nieprzytomną nastolatkę znaleziono wczoraj wieczorem. Trafiła do szpitala. W organizmie miała prawie 5 promili alkoholu" – czytamy na oficjalnym profilu Wielkopolskiej Policji.

"Stan dziecka jest ciężki"

Śmiertelną dawką alkoholu dla osoby dorosłej mogą okazać się 4 promile. Przyjmuje się, że jest to 8 g czystego alkoholu, który przypada na kilogram masy ciała danej osoby. Znaleziona nastolatka miała 4,8 promila. Stężenie alkoholu w organizmie dziewczynki spada, ale nie jest w stanie samodzielnie oddychać.

Rzecznik szpitala w Ostrowie Wielkopolskim Adam Stangert poinformował: "Stan dziecka jest ciężki. Głównym problemem przy takim upojeniu alkoholowym, jest depresja układu oddechowego".

- Jest to na tyle wczesny etap, że ciężko mówić o rokowaniach i dalszym przebiegu - dodał Stangert.

Na czym polega depresja oddechowa?

Depresja oddechowa zaburzenie oddychania, w którym dochodzi do zmniejszenia częstości i głębokości oddechów. Jest stanem zagrożenia życia, ponieważ prowadzi do gromadzenia się dwutlenku węgla w organizmie, co może skutkować groźnymi komplikacjami zdrowotnymi. Depresja oddechowa może prowadzić do zatrzymania oddechu, ataku serca, uszkodzeń mózgu, śpiączki i śmierci.

Najczęstszymi przyczynami depresji oddechowej jest przedawkowanie opiatów np. morfiny, heroiny, stosowanie opioidów, zatrucie etanolem lub benzodiazepinami, podwyższony poziom amoniaku we krwi, który może być skutkiem marskości wątroby. Objawy depresji oddechowej zależą od jej nasilenia.

Symptomy wskazujące na depresję układu oddechowego obejmują dezorientację, zawroty głowy, mdłości, płytki i powolny oddech z mało zauważalnymi ruchami klatki piersiowej, wysokie ciśnienie krwi, drgawki. Jeśli podejrzewasz, że ktoś może mieć depresję oddechową, taka osoba natychmiast powinna otrzymać pomoc specjalisty.