Groźna choroba zakaźna zbiera swoje żniwo. 71 proc. więcej zgonów
Groźna choroba zbiera swoje żniwo. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed chorobą, której liczba przypadków i zgonów gwałtownie wzrosła w ubiegłym roku. Apeluje się o podjęcie działań mających na celu powstrzymanie zarazy.
Światowa Organizacja Zdrowia zaprezentowała w tym tygodniu dane, które wskazują na to, że w 2023 roku zgłoszonych zostało aż 535 321 przypadków zachorowania na cholerę w 45 krajach. Co więcej, choroba ta była powodem aż 4007 zgonów.
W porównaniu do 2022 roku więc, luczba przypadków cholery wzrosła aż o 13 proc. natomiast liczba spowodowanych przez nią zgonów, aż o 71 proc.
Rośnie liczba przypadków zarażenia cholerą. Modele badawcze przerażają
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, podczas konferencji prasowej, że choroba ta zabiła w zeszłym roku przeszło 4 tysiące osób. Są to przerażające dane, ponieważ można tej chorobie zapobiegać i łatwo ją leczyć.
Opowiedział również, że według niego, realnie przypadków choroby może być zdecydowanie więcej. Część z nich nie jest po prostu zgłaszana z powodu ograniczeń w systemach nadzoru. Wpływa na to również obawa dotyczącą wpływy choroby na handel i turystykę.
Według modeli badawczych, każdego roku jest od 1,3 do 4,0 milionów przypadków cholery na świecie i aż od 21 do 124 tysięcy zgonów nią spowodowanych. W większości przypadków u osób zakażonych nie występują wcale lub występują bardzo łagodne objawy choroby.
Dlaczego rośnie liczba zakażeń? WHO tłumaczy
Według szefa WHO za wzrost przypadków zachorowań na cholerę odpowiedzialne są częściowo: przesiedlenia, ubóstwo, konflikty zbroje, złe warunki sanitarne i zmiany klimatyczne.
Co więcej, podkreślono, że zmieniły się obszary występowania tej choroby. Obserwuje się obecnie mniej przypadków na Bliskim Wschodzie i w Azji, natomiast do ogromnego wzrostu przypadków doszło w Afryce.
Przypominamy, że cholera jest ostrą chorobą biegunkową, która nieleczona może spowodować śmierć nawet w przeciągu kilku godzin. Jest yo choroba zaraźliwa, której przyczyną jest spożycie skażonej wody lub pokarmu.
Jak leczyć cholerę? Możliwości jest kilka
Łagodnie przechodzoną cholerę można leczyć po prostu podaniem doustnego płynu nawadniającego, podczas gdy ciężkie przypadki wymagają szybkiego leczenia dożylnym podawanie płynów i antybiotyków.
WHO podkreśla, że zapewnienie dostępu do bezpiecznej wody pitnej, podstawowych warunków sanitarnych i higieny ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się cholery i innych chorób przenoszonych drogą wodną.
Szef WHO zaznaczył również, jak ważne jest zwiększenie produkcji szczepionek. Na tę chwilę wyłącznie jedna firma na świecie produkuje szczepionki przeciw tej chorobie i jest nią południowokoreański EuBiologics.
Szczepionki należy jednak stosować łącznie z poprawą warunków wodnych i sanitarnych w celu kontrolowania epidemii cholery oraz w calach profilaktycznych.
Na razie w Polsce przypadki zachorowania na cholerę są niezwykle rzadkie.