Dobra wiadomość dla klientów: GIS zapowiada kontrole sanitarne w sklepach

2021-11-17 12:37

Główny Inspektor Sanitarny na prośbę Ministra Zdrowia zapowiada wzmożone kontrole sanitarne we wszystkich sklepach, centrach i punktach handlowych - inspektorzy mają kontrolować, czy w sklepach przestrzegane są obostrzenia związane z pandemią. Stosowne pisma w tej sprawie rozesłane zostały już do wszystkich wojewódzkich inspektoratów sanitarnych w kraju.

Sklep
Autor: Getty Images Sklep

Jak powiedział we środę rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "Główny Inspektor Sanitarny wysłał na prośbę ministra zdrowia do wszystkich wojewódzkich inspektoratów w kraju prośbę, a w właściwie nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych w kraju".

Rzecznik zauważył, że osoby w kościołach, autobusach, tramwajach "są bardziej kategoryczne w przestrzeganiu tych obostrzeń".

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Uściślił, że kontrolowany będzie przede wszystkim personel w punktach handlowych – inspektorzy sprawdzą, czy pracownicy sklepów stosują się do wymogów epidemicznych, czyli przede wszystkim czy zakładają maseczki.

"Wskazane zostało, że w przypadku łamania standardów epidemicznych wskazanych w rozporządzeniach i ustawach przysługuje możliwość inspektorowi sanitarnemu nałożenia grzywny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń" – powiedział rzecznik.

Dodał, że w ostatnich dniach służby sanitarne przeprowadziły 7-8 tys. kontroli.

Podkreślił, że egzekwowanie zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach publicznych jest bardzo istotne. "Widzimy, że poza szczepieniami to jest ten główny element, który przynosi rezultaty" – powiedział rzecznik MZ.

Pytany o kolejne obostrzenia powiedział, że jeśli w Polsce przestrzegano by tych, które są obecnie, to udało by się zmniejszyć poziom transmisji koronawirusa.

"Widzimy, że w transporcie miejskim po kontrolach policji na sytuacja się poprawiła, teraz chcemy zadbać, żeby sytuacja ta poprawiał się również w obiektach handlowych" – dodał.

"Oczywiście względy medyczne są dla nas najważniejsze, pamiętajmy też o względach społecznych – nie jesteśmy społeczeństwem austriackim ani niemieckim. Inaczej też reagujemy na różnego rodzaju działania chociażby administracji rządowej, więc my musimy wyważyć względy społeczne ze względami społecznymi. Oczywiście względy medyczne przeważają" – przekonywał.