GIF wycofuje ze sklepów znane słodycze. Sprawdź, czy masz je w domu

2022-06-08 14:58

Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję o wycofaniu popularnych słodyczy. Chodzi o znane i uwielbiane przez dzieci drażetki czekoladowe. Produkt zawiera w swoim opisie nieprawdziwą informację dt. składu, przez co może wywołać silne reakcje alergiczne.

kobieta w sklepie
Autor: Getty Images

Błąd na etykiecie powodem wycofania produktu

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o stwierdzeniu błędnych informacji podanych na etykiecie w języku polskim – czytamy w ostrzeżeniu GIS o wycofaniu popularnych słodyczy. Polska etykieta różni się od etykiety w języku czeskim, na której wskazano w składzie obecność składnika, nie wymienionego w polskim odpowiedniku produktu.

Chodzi o gluten. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny: "Spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać u nich wystąpienie reakcji alergicznej".

Wycofany produkt to Orion – Lentilky czekoladowe drażetki 130 g. Z półek sklepów znikną wszystkie produkty bez względu na numer partii i datę minimalnej trwałości.

Dystrybutorem produktu jest firma "BOS" Bogumił Saniewski, Józefów, ul. Poziomkowa 50, 05-119 Legionowo. Przedsiębiorstwo poinformowało już swoich odbiorców o konieczności wycofania z obrotu kwestionowanego produktu.

Alergia pokarmowa u dzieci - metody leczenia

Jak rozpoznać uczulenie na gluten?

Reakcja alergiczna występuje szybko, zazwyczaj w ciągu kilku minut od spożycia pokarmu. Zazwyczaj towarzyszy jej jeden objaw lub kombinacja kilku symptomów takich jak wymioty, wzdęcia, biegunka, pokrzywka, skurcze oskrzeli, obrzęk dróg oddechowych, świąd i wstrząs anafilaktyczny. Objawy alergii na gluten mogą, ale wcale nie muszą pojawić się w dzieciństwie.