Gdzie można się bezpiecznie kąpać? Sprawdź aktualne zakazy kąpieli nad polskim morzem
Planujesz wyjazd nad morze albo nad jezioro? Zanim spakujesz ręcznik i strój kąpielowy, lepiej sprawdź, co dzieje się na wybranym kąpielisku. Nie wszędzie wejdziesz do wody – w niektórych miejscach obowiązuje zakaz kąpieli. Powody bywają różne: czasem to sinice, czasem groźne prądy. Sprawdź, gdzie można wejść do wody bezpiecznie, a w jakich rejonach lepiej zmienić wakacyjne plany.

Na których kąpieliskach można się kąpać na morzem
W poniedziałek woda w nadmorskich kąpieliskach w woj. zachodniopomorskim i pomorskim jest zdatna do kąpieli. Na kilku jest czerwona flaga z uwagi na wysokie fale lub prądy wsteczne. Nieczynne są też dwa kąpieliska na Kaszubach ze względu na zakwit sinic.
Gdzie jest zakaz kąpieli nad polskim morzem
Z danych opublikowanych w poniedziałek w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że nie można wchodzić do wody na kąpieliskach w Kołobrzegu, Rogowie i Łebie. Powodem są wysokie fale lub prądy wsteczne.
Ze względu na zakwit sinic zamknięte są dwa kąpieliska na Kaszubach: nad Jeziorem Skrzynki Duże w Nowym Karpnie (powiat kościerski) i nad Jeziorem Charzykowskim w miejscowości Małe Swornegacie (powiat chojnicki).
Jak wygląda rak skóry? Przykładowe zdjęcia
Na pozostałych kąpieliskach zorganizowanych tego lata w województwach pomorskim i zachodniopomorskim nad Bałtykiem i nad jeziorami można bezpiecznie się kąpać.
Jak sprawdzić, które kąpieliska są bezpieczne
Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://sk.gis.gov.pl/kapieliska/.
Kontakt z sinicami - skutki
W razie zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu – od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
