Francuzi odkryli zupełnie nową grupę krwi. Skąd wzięła się Gwada négatif?

2025-07-04 10:20

Naukowcy z French Blood Establishment (EFS), czyli Francuskiego Zakładu Krwiodawstwa oficjalnie ogłosili, że zidentyfikowali nieznaną dotąd grupę krwi. Okazuje się jednak, że początki tej historii sięgają 2011 roku. To właśnie wtedy pewna kobieta z Gwadelupy została poddana badaniom przed planowanym zabiegiem. Wyniki zaskoczyły lekarzy.

Francuzi odkryli zupełnie nową grupę krwi. Skąd wzięła się Gwada négatif?
Autor: Fot. Getty Images

Kiedy 54-letnia kobieta przygotowywała się do zabiegu, lekarze odkryli, że w jej krwi znajduje się przeciwciało, które nie pasuje do żadnej ze znanych grup krwi. A to oznaczało, że nie istniał także ewentualny potencjalny dawca, gdyby pacjentka w trakcie operacji wymagała podania krwi. 

Jak działa krwiodawstwo?

Skąd się wzięła nowa grupa krwi? 

Tajemnica niezwykłego odkrycia nie mogła jednak zostać rozstrzygnięta w owym czasie, ponieważ brakowało odpowiedniej technologii. Niemniej lekarze zdawali sobie sprawę z faktu, jak szybko rozwija się świat medycyny i pozostawili próbkę krwi pacjentki w specjalnej zamrażarce. 

Przechowywany materiał doczekał się swojej chwili i tak w 2019 roku za sprawą sekwencjonowania DNA nowej generacji naukowcy mogli nareszcie wyjaśnić tajemnice nowej grupy krwi. Nowa technika polega na szybkim i dokładnym odczytaniu całego genomu, co pozwoliło lepiej zrozumieć przypadek 54-latki. 

Okazało się, że za nieznaną dotąd grupą krwi stoi rzadka mutacja genetyczna. Pacjentka odziedziczyła ją po obojgu rodzicach, co jest równie zaskakujące, gdyż mówimy o rzadkiej mutacji oraz o tym, że była ona obecna zarówno u mamy jak i u taty tej kobiety. 

Thierry Peyrard, biolog medyczny z Francuskiego Zakładu Krwiodawstwa (EFS), współodpowiedzialny za odkrycie w rozmowie z portalem Newsweek wskazał, że 54-latka w sytuacji wymagającej transfuzji krwi nie może być biorcą, ponieważ nie ma takiego wariantu, który byłby kompatybilny z jej grupą. Poza tym kobieta nie może być także dawcą.

W przypadku transfuzji pacjent, u którego brakuje antygenu o wysokiej częstotliwości i który otrzymuje transfuzję, może wytworzyć przeciwciało odpowiadające jego lub jej rzadkiej grupie krwi, co wymaga obowiązkowego użycia zgodnej z jego lub jej własną grupą krwi. Do tej pory znanych jest około 200 rzadkich grup krwi u ludzi, niektóre znacznie rzadsze niż inne, a w skrajnych przypadkach tylko jedna znana osoba na świecie, co wydaje się być przypadkiem naszego ostatniego odkrycia

 - wyjaśnił.

Stąd jeśli pacjentka będzie kiedyś wymagała zabiegu, to jego przeprowadzenie, zwłaszcza bardziej inwazyjnej operacji wiąże się z ryzykiem.

Gwada Ujemna - nowa grupa krwi oficjalnie potwierdzona

I choć na oficjalne informacje trzeba było poczekać to Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologii (ISBT) uznało przypadek francuskiej kobiety jako 48. grupę krwi na świecie. Nowa grupa krwi potrzebowała jakiegoś określenia w celu identyfikacji. Co więcej, naukowcy mają nadzieję, że to, co odkryli, nie dotyczy wyłącznie jednej osoby, a jak doskonale wiemy, natura potrafi zaskakiwać. 

Dlatego, aby w przyszłości mieć punkt odniesienia, nowej grupie krwi nadano nazwę Gwada négatif, czyli Gwada Ujemna. Jak informują francuskie media, określenie nie jest przypadkowe, ale zostało wybrane na cześć zamorskiego terenu należącego do Francji, czyli Gwadelupy. To stamtąd wywodzi się kobieta z nową grupą krwi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki