Farmaceuta też może wystawić receptę na antybiotyk. Jednak tylko w jednej sytuacji

2023-01-11 12:02

Niewiele osób wie, że farmaceuci są upoważnieni do wystawiania recept. Jednak taka recepta farmaceutyczna może zostać wystawiona w ściśle określonych sytuacjach. Szczególne wątpliwości ekspertów budzi wystawianie recept na antybiotyki. Jeden z lekarzy opisał historię swojej pacjentki, która otrzymała taką receptę, ale przepisany lek nie mógł jej pomóc, ponieważ po badaniu okazało się, że cierpi na infekcję wirusową, na którą antybiotyki nie działają.

Farmaceuta też może wystawić receptę na antybiotyk. Jednak tylko w jednej sytuacji
Autor: Getty Images Farmaceuta też może wystawić receptę na antybiotyk. Jednak tylko w jednej sytuacji

Każdy farmaceuta posiadający prawo do wykonywania zawodu może wypisać receptę. To jest tzw. recepta farmaceutyczna, na podstawie której pacjent może otrzymać lek bez konsultacji z lekarzem. By specjalista farmacji mógł to zrobić, musi zaistnieć sytuacja zagrożenia zdrowia pacjenta.

Recepta farmaceutyczna nie może być także wystawiona na produkty lecznicze zawierające substancje psychotropowe i środki odurzające określone w przepisach o przeciwdziałaniu narkomanii.

"Antybiotyki stosowane bez potrzeby szkodzą"

Lekarz rodzinny Tomasz Zieliński opublikował na Twitterze skan recepty wystawionej przez farmaceutę. Z recepty farmaceutycznej wynika, że powodem wydania leku był brak dostępu do lekarza oraz konkretna diagnoza – zapalenie oskrzeli. Pacjentka, która otrzymała receptę, wykupiła przepisany lek będący antybiotykiem. Sytuacja miała miejsce na przełomie roku.

Mimo przyjęcia antybiotyku, stan kobiety nie uległ poprawie, więc ponownie udała się do lekarza. - Kiedy trafiła do mnie, już po nowym roku, miała objawy infekcji wirusowej, bo oczywiście antybiotyk jej nie pomógł – wytłumaczył dr Zieliński.

Wpis lekarza spotkał się z dużym zainteresowaniem pacjentów, którzy dyskutowali między sobą. Zamieszanie dostrzegł także sam inicjator dyskusji, który podkreślił, że rzeczywiście sprawa wymaga lepszego wytłumaczenia i dotarcia do większej liczby osób.

Ekspert zaproponował spoty z konkretnym przekazem. - Antybiotyki stosowane bez potrzeby szkodzą! Antybiotyki to nie są leki na wszystko! – napisał i oznaczył w poście ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Nie zastępujemy porady i badania lekarskiego"

Temat wystawiania recept na antybiotyki przez farmaceutów jest skomplikowany. Specjalista farmacji nie może przecież zbadać chorego. Bazuje jedynie na tym, co usłyszy od pacjenta.

Podobne zdanie mają także eksperci z portalu ktomalek.pl. Na pytania internautów odpowiedzieli, że w teorii farmaceuta ma taką możliwość, ale w praktyce nie jest w stanie zdiagnozować pacjenta pod kątem podania konkretnych leków, więc może odmówić wypisania recepty na antybiotyki.

Specjaliści podkreślili także, że uprawnienia farmaceutów do wypisania recept są ściśle określone i ograniczone. - Nie oznacza to, że zastępujemy poradę i badanie lekarskie. Ordynacja antybiotyku każdorazowo powinna odbyć się po uprzednim zbadaniu pacjenta przez lekarza i stwierdzeniu zasadności zastosowania antybiotyku – czytamy na portalu gdziepolek.pl

Sprawdź CRP zanim weźmiesz antybiotyk