Ekspert EMA: jest związek między szczepionką AstraZeneca a zakrzepicą

2021-04-07 12:30

- Obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneca a bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi – powiedział Marco Cavaleri, szef zespołu ds. oceny szczepionek EMA. Do tych słów nie odniosła się Komisja Europejska.

Szczepionka AstraZeneca nie dla polskich seniorów
Autor: Getty Images

Podczas wystąpienia na konferencji w Brukseli rzecznik KE ds. zdrowia Stefen De Keersmaecker przekazał, że „nie ma informacji na ten temat”. Europejska Agencja Leków zajmuje się obecnie badaniem związku między zakrzepami krwi a szczepieniami preparatami koncernu AstraZeneca. Jak powiedział Stefen De Keersmacker, w związku z zaistniałymi okolicznościami ma zostać powołane spotkanie Komitetu ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii EMA.

Jak przekazała rzecznik KE Eric Mamer, potrzebna jest „szybka” informacja w tej sprawie

Szczepionka AstraZeneca a ryzyko zakrzepów krwi

Szef zespołu ds. oceny szczepionek EMA Marco Cavaleri odniósł się do badań nad przypadkami zakrzepicy u osób powyżej 55 roku życia – w szczególności kobiet. Powiedział w rozmowie dla włoskiego dziennika „Il Messaggero”, że prace te są „dalekie od zakończenia”. - Dążymy do tego, by mieć jasny obraz tego, co się dzieje, określić szczegółowo ten objaw wynikający ze szczepionki – dodał.

W opinii Marco Cavaleri „istnieje związek między wystąpieniem zakrzepów krwi a szczepieniami preparatem AstraZeneca”. Jak zaznaczył, EMA nie wie na razie, „co powoduje taką reakcję” i w najbliższym czasie ma ustalić „jak do tego dochodzi”.

Do wypowiedzi Marco Cavaleri nie odniosła się Komisja Europejska. Jedynie padła odpowiedź, że „EMA nie jest zarządzania przez nią i dlatego nie może tej kwestii skomentować”.

W połowie marca EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneca. Dyrektor EMA Emer Cooke zaznaczyła, że mimo to będą kontynuowane analizowane doniesienia dotyczące. Zapowiedziała też, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem przeciw SARS-CoV-2.

Ukazała się jendak informacja agencji, że ta szczepionka "może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu), z krwawieniem lub bez krwawienia, w tym z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST)".

Źródło: PAP

Co należy zrobić, żeby szybko zakończyć pandemię? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?