Eksperci: reakcje alergiczne po szczepieniu mRNA głównie u kobiet
Naukowcy wskazują, że reakcje alergiczne po szczepieniu preparatami mRNA nie powinny zniechęcać ludzi do szczepień, ponieważ są na ogół łagodne, rzadkie i uleczalne. Co więcej, dotykają głównie kobiety oraz osoby, które miały w przeszłości zdarzenia alergiczne.
Reakcje alergiczne wymagające hospitalizacji wynoszą odpowiednio 4,7 i 2,5 przypadków na milion dawek dla szczepionek Pfizer i Moderna – według danych bazy VAERS (Vaccines Adverse Reporting System). System ten nie obejmuje wszystkich reakcji alergicznych na szczepionki, w szczególności tych łagodnych lub umiarkowanych przypadków.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili badanie w celu ocenienia czynników ryzyka i mechanizmów, które mogą pomóc wyjaśnić reakcje alergiczne na szczepionki mRNA przeciwko COVID-19.
Przeprowadzona analiza obejmowała 22 pacjentów z podejrzeniem reakcji alergicznej na szczepionkę mRNA pomiędzy 18 grudnia 2020 r., a 27 stycznia 2021 r., których poddano serii testów. Reakcje alergiczne oceniano przy użyciu kryteriów Brightona.
Okazało się, że kobiety i osoby z wcześniejszymi reakcjami alergicznymi miały podwyższone ryzyko alergii na szczepionkę mRNA, co potwierdza wcześniejsze ustalenia związane z danymi epidemiologicznymi, które wykazały, że około 85 proc. pacjentów z przypadkami anafilaksji poszczepiennych miały wcześniejsze zdarzenia alergiczne, a kobiety są bardziej zagrożone niż mężczyźni.
Po podaniu odpowiednich leków reakcje alergiczne ustąpiły. Jak podkreślają autorzy badania, dalsze analizy mogą pomóc w pracach nad szczepionkami mRNA, w tym także możliwych dawkach przypominających w celu ochrony przed pojawiającymi się wariantami choroby.
Porady eksperta
Polecany artykuł: