Działa zbawiennie na jelita i stany zapalne. Niektórzy uważają, że jest trująca

2023-08-21 10:56

Ta wyjątkowo piękna roślina przyciąga uwagę swoimi karminowo-różowymi kwiatami. Jej liście mają sercowaty kształt. Można ją najczęściej spotkać na terenach podmokłych – w pobliżu zbiorników wodnych czy łąkach. Oprócz urody tkwi w niej pewien sekret, który ma dobroczynny wpływ na zdrowie.

Krwawnica pospolita
Autor: Getty Images Działa zbawiennie na jelita i stany zapalne. Niektórzy uważają, że jest trująca

Codziennie natura potrafi zachwycać pięknem i niesamowitą złożonością. Podczas spaceru trudno przejść obojętnie obok tej rośliny, która zachwyca swoimi pięknymi karminowo-różowymi kwiatami i liśćmi w kształcie sercowatym.

Krwawnica pospolita – co to za roślina?

Mowa tu o krwawnicy pospolitej (Lythrum salicaria) zaliczanej do rodziny krwawnicowatych. Najczęściej wyłania się z terenów podmokłych, czyli z łąk, rowów czy zarośli nad wodami. Może osiągać od 80 do nawet 150 centymetrów, jeśli sprzyjają jej warunki. Ta bylina wieloletnia rośnie nie tylko w Europie, ale także w Azji, północnej Afryce aż do obszarów koła podbiegunowego. Rozpowszechniona została także w Ameryce Południowej i Północnej w celach zdobniczych i leczniczych. Może być uprawiana z powodzeniem w ogrodzie. Lubi półcień, ale daje sobie świetnie radę z wysokimi temperaturami.

Krwawnica pospolita ma wzniesioną i sztywną łodygę pokrytą charakterystycznymi włoskami. Jej liście ułożone są naprzeciwlegle. Potrzebuje wilgoci, by mogła wypuścić latem swoje wyjątkowo piękne kwiatostany. Okres kwitnienia krwawnicy pospolitej trwa od czerwca do sierpnia.

Krwawnica pospolita – na co pomaga?

Ta roślina, która obfituje między innymi w polifenole, antocyjany, flawonoidy, alkaloidy, wyróżnia się też swoim prozdrowotnym działaniem. Jej liście, kwiaty, nasiona i korzenia można wykorzystać do walki z różnymi dolegliwościami. Krwawnica pospolita pomocna jest m.in. w leczeniu chorób jelit ze względu na to, że produkuje dużą ilość śluzu. Sprawdza się także jako środek w radzeniu sobie z objawami, które pojawiają się po zatruciu salmonellą. Pomocna jest także w walce z pałeczkami duru brzusznego, które powodują chorobę zakaźną wywołaną obecnością bakterii gram-ujemnych Salmonella typhi.

Jak już wiadomo, krwawnica pospolita zawiera dużą ilość śluzu. Dzięki temu może być również stosowana jako środek wykrztuśny i nawilżający w przypadku wystąpienia stanu zapalnego gardła i obrzęków. Świetnie radzi sobie z uczuciem pieczenia i suchości. Co więcej, ta roślina znalazła zastosowanie w leczeniu infekcji oczu, szczególnie w zapaleniu spojówek.

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Krwawnica pospolita na intensywne miesiączki

Krwawnica pospolita stosowana jest od wielu lat w medycynie ludowej. Wykazuje ona działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i rozszerzające naczynia krwionośne. Na przykład przygotowywano napar z krwawnicy pospolitej, gdy u dzieci wystąpiły objawy biegunki, nieżytu jelit czy nieżytu żołądka. Sprawdzał się też jako środek na obniżenie ciśnienia, w leczeniu zakrzepicy oraz jako remedium na intensywne krwawienia miesiączkowe.

Napar z krwawnicy pospolitej, która ma silne właściwości antybakteryjne, może być także wykorzystywany na zewnętrzne stany zapalne skóry oraz zmiany trądzikowe. Nadaje się do płukania gardła i jamy ustnej.

Krwawnica pospolita ma różne zastosowanie w zależności od sposobu jej przygotowania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki