Dramat rodziny z Pułtuska. 33-letnia mama nagle straciła wzrok i jest sparaliżowana
33-letnia Emilia Tomczak-Konopka jest mamą Amelki, Marcelka oraz bliźniaków: Nelki i Leosia. Ich życie dosłownie runęło w gruzach, gdy kobieta nagle zachorowała na MOGAD, rzadką i ciężką chorobę neurologiczną. Teraz potrzebna pomoc, by rodzina miała szansę na w miarę normalne, dobre życie.

23 marca Emilia Tomczak-Konopka nagle poczuła się źle i trafiła do szpitala. Zdiagnozowano u niej ciężką chorobę neurologiczną MOGAD. Kobieta jest sparaliżowana i straciła wzrok. W domu czekają na nią małe dzieci. Rodzina walczy o rehabilitację i leczenie, które dają nadzieję, że Emilia wróci do nich jako mama, żona, córka – choćby częściowo sprawna.
Leczenie pani Emilii - potrzebne jest 70 tysięcy złotych
O pomoc apeluje mama 33-latki, pani Agnieszka, która na stronie pomagam.pl we wzruszający sposób opisuje córkę jako osobę opiekuńczą, pełną energii i wesołą. Teraz jednak, jak dobitnie to ilustruje zdjęcie ze szpitala pani Emilia potrzebuje pomocy.
Cel nie jest niebotyczny w porównaniu z wieloma innymi zbiórkami - 70 tys. zł - doświadczenie jednak uczy, że najtrudniej jest zbierać pieniądze dla osób dorosłych, które walczą o poprawę jakości życia.
Faktycznie, jak dotąd udało się zebrać niewiele ponad 18 tys. zł. Daleko więc do końca celu.
Na co choruje Emilia Tomczak-Konopka?
W szpitalu, do którego w marcu trafiła pani Emilia, na podstawie szeregu badań, ustalono, że kobieta mierzy się z bardzo poważną choroba neurologiczną, w dodatku o wyjątkowo ciężkim przebiegu: MOGAD.
Emilia jest sparaliżowana. Nie widzi. Potrzebna jest i będzie rehabilitacja ruchowa oraz dalsze leczenie choroby, która z dnia na dzień odmieniła nasze życie. Bardzo prosimy o pomoc każde udostępnianie i za każda wpłatę jesteśmy bardzo wdzięczni
- prosi mama 33-latki.
Zobacz także: budowa mózgu
MOGAD - co to za choroba
MOGAD (ang. myelin oligodendrocyte glycoprotein antibody-associated disease) to rzadka choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, zapalno-demielinizacyjna, czyli taka, w której dochodzi do uszkodzenia ważnych osłonek mielinowych otaczających włókna nerwowe.
Charakteryzuje się ostrym zapaleniem mózgu i rdzenia, zapaleniem nerwu wzrokowego lub zapaleniem rdzenia kręgowego, a rzadziej zapaleniem kory mózgu, pnia mózgu lub wyłącznie móżdżku. Bywa mylona ze stwardnieniem rozsianym.
Zachorować można w każdym wieku, ale średnia wieku pacjentów to ok. 25 lat. Kobiety mogą chorować nieznacznie częściej niż mężczyźni.
Szacuje się, że ryzyko kolejnych rzutów choroby sięga aż 95 proc.
