Bez skierowania dostaniesz się do 5 specjalistów. Ale będą zmiany

2023-08-17 12:46

Z roku na rok coraz więcej osób potrzebuje jego fachowego wsparcia, gdy mają m.in. trudności w radzeniu sobie ze stresem czy przeżywają kryzys psychiczny. Dlatego resort zdrowia chce wprowadzić ważną "zmianę systemową". Do list specjalistów, do których niepotrzebne jest skierowanie, zamierza dopisać jeszcze jednego specjalistę.

Bez skierowania dostaniesz się do 5 specjalistów. Ale będą zmiany
Autor: Getty Images Bez skierowania dostaniesz się do 5 specjalistów. Ale będą zmiany
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

W ramach ubezpieczenia w NFZ do większości lekarzy specjalistów potrzebne jest skierowanie, które wystawia lekarz pierwszego kontaktu. Na szczęście są jednak wyjątki. Bez tego dokumentu można zgłosić się na wizytę do pięciu specjalistów, czyli do ginekologa i położnika, onkologa, psychiatry, stomatologa i wenerologa.

Podczas pandemii COVID-19, a później stanu zagrożenia epidemicznego dorośli pacjenci mogli korzystać z konsultacji u psychologa bez skierowania. Wprowadzono wówczas tę zmianę, ponieważ eksperci z obszaru zdrowia psychicznego wskazali, że życie w dobie koronawirusa pogorszyło kondycję psychiczną Polaków, a co za tym idzie, zwiększyło poczucie lęku i niepokoju. Dzięki zniesieniu skierowania znacznie więcej pacjentów mogło skorzystać ze wsparcia psychologa.

Czy skierowanie do psychologa jest potrzebne?

1 lipca 2023 roku został odwołany w Polsce stan zagrożenia epidemicznego i w związku z tym pierwotnie zakładano, że skierowanie do psychologa zostanie przywrócone. Szykuje się jednak ważna zmiana w świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Dlatego, że pandemia, wywołana przez wirus SARS-CoV-2, nie była jednym z głównych przyczyn stresu wśród Polaków. Wojna w Ukrainie, sytuacja ekonomiczna w kraju i galopujące ceny wpływają także na ich nastroje.

Ustawodawca chce, by dorośli pacjenci mogli umawiać się do psychologa bez skierowania. "Mając na uwadze wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne obywateli, jak również negatywne oddziaływanie na zdrowie psychiczne obywateli aktualnej pozycji geopolitycznej, w szczególności wojny toczącej się w Ukrainie, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej dostępności do świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej. W związku z powyższym należy w sposób systemowy znieść skierowania do psychologa dla osób dorosłych także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego" – wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie.

To oznacza, że od 1 lipca 2023 roku nie będzie wymagane skierowanie do psychologa dla dorosłych pacjentów. Zmiana ta ma być wprowadzona na stałe. Obecnie Sejm proceduje projekt ustawy w tej sprawie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki