Dlaczego twój pies cię nie słucha? Nowe badania behawiorystów

2020-06-04 12:31

Masz młodego psa? To nie dziw się, że cię nie słucha i nie reaguje na komendy - zwłaszcza, jeśli posłuszeństwo próbujesz wymusić krzykiem lub karaniem. Jak dowiodły badania, psy w pewnym momencie dojrzewania zachowują się podobnie, jak ludzkie nastolatki: wszystko robią po swojemu i są głuche na to, co się do nich mówi.

pies
Autor: Getty Images

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Newcastle, Nottingham i Edynburgu przeprowadzili kilka ciekawych badań (wyniki opublikowano na łamach Biology Letters). W pierwszym oceniali posłuszeństwo 69 psów rasy labrador, golden retriever oraz ich mieszanek.

Oceniali, jak reagują na komendy wydawane im przez właścicieli i przez trenerów, z którymi zwierzęta nie miały kontaktu - i jak ma to się do ich wieku. Okazało się, że psy w wieku od 5 do 8 miesięcy (a więc okresie psiego dojrzewania) były bardziej posłuszne wobec obcych osób, niż wobec swoich właścicieli.

W kolejnym badaniu naukowcy dali właścicielom 285 psów (w tym również rasy owczarek niemiecki) do wypełnienia kwestionariusze dotyczące predyspozycji do tresury. Opiekunowie psów w większości ocenili, że ich pupile chętniej poddawały się tresurze mając 5 i 12 miesięcy, niż w wieku 8 miesięcy.

Z kolei wypełniający taką samą ankietę trenerzy stwierdzili, że psy mające 8 miesięcy były dużo bardziej posłuszne, niż młodsze.

Skąd taka rozbieżność w opiniach właścicieli i trenerów - a więc i w zachowaniu psów? Dr Naomi Harvey, współautorka przedsięwzięcia. wyjaśnia, że ma to związek z psim okresem dojrzewania. Jak powiedziała ekspertka: - Wielu specjalistów i właścicieli psów od dawna wiedziało lub podejrzewało, że zachowanie psa może stać się w okresie dojrzewania nieco trudniejsze. Jednak do tej pory nie było na to dowodów empirycznych. Wyniki naszego badania pokazują, że zmiany zachowania obserwowane u psów bardzo przypominają te obecne w relacji rodzice-dziecko. 

Badacze ustalili również, że dla sposobu, w jaki zachowuje się pies, bardzo ważna jest jakość relacji, jaką ma z właścicielem. Psy prezentujące lękowy styl przywiązania, kiedy boją się zostać same i oczekują dużego zainteresowania są w okresie dojrzewania bardziej nieposłuszne.

Z kolei suki z tym stylem przywiązania dojrzewają szybciej. Badacze mają rady dla właścicieli młodych psów: w tym trudnym dla pupila okresie nie należy karać go za nieposłuszeństwo i odsuwać od siebie - to tylko pogorszy jego zachowanie. Lepiej poczekać, aż wszystko wróci do normy, bo okres psiego dojrzewania - podobnie jak okres dojrzewania u ludzi - prędzej czy później minie.

Polecany artykuł:

Jaka rasa psa do ciebie pasuje?

Jaka rasa psa do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 7
Określ swój stosunek do psów
Określ swój stosunek do psów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki