Disney stworzył pierwszą bohaterkę plus size. Bianca walczy z dysmorfofobią

2022-10-28 12:19

Bajki Disney są znane i lubiane na całym świecie. Teraz serca widzów podbija bohaterka Bianca w rozmiarze plus size z krótkometrażowej animacji "Głowa do góry". Opowiada ona historię młodej baletnicy, która cierpi na dysmorfofobię. To zaburzenie dotyka około 100 milionów ludzi na świecie.

Bianca - pierwsza bohaterka Disneya w rozmiarze plus size
Autor: Twitter/@DisneyAnimation

Disney wychodzi naprzeciw problemom współczesnego świata. Jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), co piąty nastolatek ma problemy psychiczne bądź behawioralne. Na przykład fałszywe kanony piękna, które są promowane w mediach społecznościowych, to wielka krzywda dla młodych ludzi. Przyczyniają się m.in. do niskiej samooceny czy depresji.

Poradnik Zdrowie - Depresja w społeczeństwie

Bohaterka Disneya walczy z dysmorfofobią

Disney stworzył pierwszą bohaterkę w rozmiarze plus size. W najnowszym krótkometrażowym filmie animowanym pt. "Głowa do góry" (ang. "Reflect") przedstawia historię młodej baletnicy w rozmiarze plus size, która "walczy ze swoim lustrzanym odbiciem". Cierpi ona na dysmorfofobię (ang. Body Dysmorphic Disorder, w skrócie BDD). Pod tą fachową nazwą kryje się zaburzenie, które nie pozwala myśleć o niczym innym, jak o wadach i defektach swojego ciała. Szacuje się, że dotyka ono od 1 do 2 proc. populacji ogólnej. Oznacza to, że około 100 mln ludzi na świecie zmaga się z BDD.

Osoba dotknięta dysmorfofobią ma poważny problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie czy nawet wykonywaniem codziennych obowiązków. Musi walczyć z silnym lękiem przed brzydotą, który cechuje fiksacja na punkcie swoich niedoskonałości, wyolbrzymianie problemu i natrętne myśli związane z wyglądem.

Dysmorfofobia, czyli defekty ciała, które nie istnieją

Wśród najczęstszych czynników dysmorfofobii wyróżnia się, m.in. czynniki genetyczne, brak akceptacji wyglądu u rodziców, problemy z neuroprzekaźnikami (serotoniną i dopaminą) oraz wszechobecny kult piękna kreowany przez media. To zaburzenie może pojawić się wśród nastolatków lub młodych ludzi, którzy doświadczyli krzywdzącej oceny w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Jak wynika z danych literaturowych osoby, w których rodzinie występowała już dysmorfofobia, mogą być bardziej narażone na pojawienie się zaburzenia.

Bohaterce animacji Disney uda się pokonać słabości dzięki wewnętrznej sile, której pokłady odkryje w sobie. Ten film ma być jednym z elementów serii "Krótko mówiąc", która będzie poruszać szeroko pojętą tematykę ciała i tożsamości.

Zwiastun filmu animowanego "Głowa do góry" ujrzał już światło dzienne za pośrednictwem mediów społecznościowych.