Disney stworzył pierwszą bohaterkę plus size. Bianca walczy z dysmorfofobią
Bajki Disney są znane i lubiane na całym świecie. Teraz serca widzów podbija bohaterka Bianca w rozmiarze plus size z krótkometrażowej animacji "Głowa do góry". Opowiada ona historię młodej baletnicy, która cierpi na dysmorfofobię. To zaburzenie dotyka około 100 milionów ludzi na świecie.
Disney wychodzi naprzeciw problemom współczesnego świata. Jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), co piąty nastolatek ma problemy psychiczne bądź behawioralne. Na przykład fałszywe kanony piękna, które są promowane w mediach społecznościowych, to wielka krzywda dla młodych ludzi. Przyczyniają się m.in. do niskiej samooceny czy depresji.
Bohaterka Disneya walczy z dysmorfofobią
Disney stworzył pierwszą bohaterkę w rozmiarze plus size. W najnowszym krótkometrażowym filmie animowanym pt. "Głowa do góry" (ang. "Reflect") przedstawia historię młodej baletnicy w rozmiarze plus size, która "walczy ze swoim lustrzanym odbiciem". Cierpi ona na dysmorfofobię (ang. Body Dysmorphic Disorder, w skrócie BDD). Pod tą fachową nazwą kryje się zaburzenie, które nie pozwala myśleć o niczym innym, jak o wadach i defektach swojego ciała. Szacuje się, że dotyka ono od 1 do 2 proc. populacji ogólnej. Oznacza to, że około 100 mln ludzi na świecie zmaga się z BDD.
Osoba dotknięta dysmorfofobią ma poważny problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie czy nawet wykonywaniem codziennych obowiązków. Musi walczyć z silnym lękiem przed brzydotą, który cechuje fiksacja na punkcie swoich niedoskonałości, wyolbrzymianie problemu i natrętne myśli związane z wyglądem.
Dysmorfofobia, czyli defekty ciała, które nie istnieją
Wśród najczęstszych czynników dysmorfofobii wyróżnia się, m.in. czynniki genetyczne, brak akceptacji wyglądu u rodziców, problemy z neuroprzekaźnikami (serotoniną i dopaminą) oraz wszechobecny kult piękna kreowany przez media. To zaburzenie może pojawić się wśród nastolatków lub młodych ludzi, którzy doświadczyli krzywdzącej oceny w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Jak wynika z danych literaturowych osoby, w których rodzinie występowała już dysmorfofobia, mogą być bardziej narażone na pojawienie się zaburzenia.
Bohaterce animacji Disney uda się pokonać słabości dzięki wewnętrznej sile, której pokłady odkryje w sobie. Ten film ma być jednym z elementów serii "Krótko mówiąc", która będzie poruszać szeroko pojętą tematykę ciała i tożsamości.
Zwiastun filmu animowanego "Głowa do góry" ujrzał już światło dzienne za pośrednictwem mediów społecznościowych.