Czy przyjmowanie magnezu na noc pomaga lepiej spać? Lekarka rozwiewa wątpliwości

2023-03-09 12:15

Dla każdego, kto ma problemy ze snem, środki ułatwiające zasypianie są na wagę złota. Sen odgrywa przecież kluczową rolę nie tylko dla samopoczucia, ale dla funkcjonowania całego organizmu. Wiele osób przyjmuje magnez na lepszy sen. Ekspertka wyjaśnia, czy rzeczywiście ma to sens i przynosi realne korzyści zdrowotne.

Czy przyjmowanie magnezu na noc pomaga lepiej spać? Lekarka rozwiewa wątpliwości
Autor: Getty Images Czy przyjmowanie magnezu na noc pomaga lepiej spać? Lekarka rozwiewa wątpliwości

Magnez jest pierwiastkiem, który odgrywa wiele kluczowych ról w organizmie. Bierze udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych zachodzących w ciele człowieka. Przede wszystkim wspiera funkcjonowanie mięśni i nerwów. Gdy dana osoba cierpi na niedobór magnezu, zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego i innych chorób przewlekłych takich jak cukrzyca typu 2, schorzenia serca czy osteoporoza.

Z drugiej jednak strony zbyt duże dawki magnezu dostarczane do organizmu przy pomocy suplementów, mogą powodować nudności, skurcze brzucha i biegunkę. Co więcej, magnez może także wchodzić w interakcje z innymi lekami np. niektórymi antybiotykami. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji tego mikroelementu, należy skonsultować się z lekarzem

Czy warto przyjmować magnez przed snem?

Lekarka Indira Gurubhagavatula z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii zaznacza, że dowody naukowe na temat korzyści związanych z przyjmowania magnezu przed snem, nie są jednoznaczne. Specjalistka zauważa, że wiele z przeprowadzonych analiz naukowych ma ograniczenia projektowe, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia, dlatego należy być ostrożnym w tworzeniu ogólnych zaleceń co do suplementacji magnezu u osób cierpiących na zaburzenia snu, w tym bezsenność.

- Nie mamy ostatecznych, dużych, randomizowanych badań obejmujących zdrowe populacje lub osoby z określonymi chorobami przez długi czas – powiedziała ekspertka.

Nowe badanie zaprezentowane na dorocznym spotkaniu "American College of Cardiology" wykazało, że wystarczająca ilość snu wzmacnia ochronę przed śmiercią ze wszystkich przyczyn. Dlatego każda osoba dorosła powinna spać od 7 do 9 godzin na dobę.

Zdaniem lekarki, magnez może ułatwiać zasypianie przez działanie na pewne receptory znajdujące się na powierzchni komórek mózgowych poprzez ich wyciszenie. Suplement może działać na receptor benzodiazepinowy, który pobudzany jest także przez inne preparaty takie jak niektóre leki nasenne.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

- Uważa się również, że magnez wpływa na poziom melatoniny, hormonu związanego z zasypianiem i przebudzeniem, znanego jako nasz rytm dobowy – dodała Gurubhagavatula.

Magnez może także wpływać na rozluźnienie mięśni, dlatego sprawdzi się u osób zmagających się z zespołem niespokojnych nóg. Zdaniem ekspertki, z tym problemem może zmagać się od 5 do 15 proc. populacji, ale każda osoba, która podejrzewa go u siebie, powinna najpierw udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy.

Przyjmowanie magnezu co noc to zły pomysł

Według Cleveland Clinic najlepszym suplementem magnezu na sen jest glicynian magnezu lub cytrynian magnezu w dawce 200 miligramów. Eksperci zalecają, by przyjmować go ok. 30 minut przed ułożeniem się do snu.

Czy wobec tego należy przyjmować magnez każdej nocy, jeśli ma się problemy ze snem Dr Indira Gurubhagavatula zdecydowanie to odradza i podkreśla, że bezsenność świadczy o niezidentyfikowanych zaburzeniach snu, które należy skonsultować z lekarzem. A przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka – od wspomnianego już zespołu niespokojnych nóg, przez bezdech senny i narkolepsję, po zaburzenia rytmu dobowego.

- Kompleksowa ocena może pomóc zidentyfikować pierwotną przyczynę, by nie przeoczyć potencjalnie poważnych schorzeń i aby można było zastosować odpowiednie leczenie – tłumaczy specjalistka, która dodaje, że problemy ze snem mogą świadczyć o rozwoju także innych chorób, na pozór niezwiązanych ze snem.

Do przykładów takich schorzeń należy np. depresja, lęk, choroby płuc czy choroby serca. - Jeśli nie możesz zasnąć bez przyjmowania leków przez tygodnie lub miesiące, skonsultuj się z ekspertem – radzi lekarka.

Choć najłatwiej sięgać po suplement magnezu, warto wiedzieć, że ten składnik odżywczy jest dostępny w wielu produktach spożywczych. Magnez możemy znaleźć np. w rybach, roślinach strączkowych, zielonych warzywach liściastych, migdałach i orzechach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki