Czy powstanie nowa metoda leczenia cukrzycy?
Według danych z raportu UConn Health wynika, że wyeliminowanie starych, dysfunkcyjnych komórek w organizmie łagodzi objawy cukrzycy. Czy odkrycie to doprowadzi do opracowania nowych metod leczenia cukrzycy typu 2 i innych chorób metabolicznych?
Komórki w organizmie nieustannie się odnawiają. Gdy starsze komórki starzeją się i umierają, na ich miejsce rodzą się nowe. Niekiedy zdarza się jednak, że proces ten zostaje zaburzony i niektóre stare, uszkodzone komórki pozostają w naszym ciele. Mają one negatywny wpływ na inne komórki wokół siebie, bowiem zaburzają ich proces "radzenia sobie" z cukrami lub białkami, powodując problemy metaboliczne.
Cukrzyca typu 2 to jedna z najczęstszych chorób metabolicznych, dotykająca wielu ludzi na całym świecie. Według danych CDC, cierpią na nią około 34 miliony ludzi. Większość osób z cukrzycą ma insulinooporność, co wiąże się z otyłością, brakiem ruchu i złą dietą.
Okazuje się, że ma to również związek ze starzejącymi się komórkami w ludzkiej tkance tłuszczowej. Odkrył to zespół badaczy z UConn Health School of Medicine. Wyniki badań sugerują, że eliminacja starzejących się komórek wydaje się powstrzymywać zachowania cukrzycowe u otyłych myszy. Naukowcy twierdzą, że gdyby terapia działała tak dobrze u ludzi, byłaby rewolucyjnym sposobem leczenia cukrzycy.
W pozbyciu się szkodliwych komórek mają pomóc leki dasatynib i kwercetyna, które wykazały wpływ na wydłużenie życia i poprawę stanu zdrowia u starszych myszy.
Porady eksperta