Czy powstanie nowa metoda leczenia cukrzycy?

2021-11-26 9:13

Według danych z raportu UConn Health wynika, że wyeliminowanie starych, dysfunkcyjnych komórek w organizmie łagodzi objawy cukrzycy. Czy odkrycie to doprowadzi do opracowania nowych metod leczenia cukrzycy typu 2 i innych chorób metabolicznych?

leczenie cukrzycy
Autor: Getty Images

Komórki w organizmie nieustannie się odnawiają. Gdy starsze komórki starzeją się i umierają, na ich miejsce rodzą się nowe. Niekiedy zdarza się jednak, że proces ten zostaje zaburzony i niektóre stare, uszkodzone komórki pozostają w naszym ciele. Mają one negatywny wpływ na inne komórki wokół siebie, bowiem zaburzają ich proces "radzenia sobie" z cukrami lub białkami, powodując problemy metaboliczne.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do diabetologa?

Cukrzyca typu 2 to jedna z najczęstszych chorób metabolicznych, dotykająca wielu ludzi na całym świecie. Według danych CDC, cierpią na nią około 34 miliony ludzi. Większość osób z cukrzycą ma insulinooporność, co wiąże się z otyłością, brakiem ruchu i złą dietą.

Okazuje się, że ma to również związek ze starzejącymi się komórkami w ludzkiej tkance tłuszczowej. Odkrył to zespół badaczy z UConn Health School of Medicine. Wyniki badań sugerują, że eliminacja starzejących się komórek wydaje się powstrzymywać zachowania cukrzycowe u otyłych myszy. Naukowcy twierdzą, że gdyby terapia działała tak dobrze u ludzi, byłaby rewolucyjnym sposobem leczenia cukrzycy.

W pozbyciu się szkodliwych komórek mają pomóc leki dasatynib i kwercetyna, które wykazały wpływ na wydłużenie życia i poprawę stanu zdrowia u starszych myszy.

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.