Czy palenie lawendy jest bezpieczne i zdrowe?

2022-01-11 10:56

Niektórzy twierdzą, że palenie lawendy jest bezpieczne, a nawet zdrowe. Jednak żadne ostatnie badania nie wykazały, że może ono przynieść jakiekolwiek korzyści zdrowotne. Wiele treści zachęcających ludzi do palenia lawendy nie jest zatem opartych na dowodach, a obietnice dotyczące jej działania mogą być częścią taktyki marketingowej mającej na celu sprzedaż produktów.

palenie lawendy
Autor: Getty Images

Lawenda znana jest ze swoich drogocennych właściwości - odgrywa ważną rolę w aromaterapii i ziołolecznictwie. Okazuje się, że można ją także palić - podobnie jak tytoń. 

Czy palenie lawendy jest bezpieczne i zdrowe?

Palenie lawendy może stwarzać takie same zagrożenia, jak inne formy palenia. Obejmują one m.in. zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc i problemy z oddychaniem. Nie ma dowodów na to, że palenie lawendy przynosi jakiekolwiek korzyści zdrowotne.

O ziołach leczniczych

Zaleca się zatem, aby zrezygnować z palenia tej rośliny i skorzystać z jej właściwości w inny sposób. Niektóre badania sugerują, że lawenda może pomóc w zasypianiu, złagodzić lęk i bóle głowy oraz wspomóc proces gojenia się ran.

Olejek lawendowy może także pomóc w zwalczaniu niektórych infekcji, z uwagi na właściwości antybakteryjne. Należy jednak podkreślić, że nie ma wystarczających dowodów, które potwierdziłyby jego niezawodne działanie. Badania nad korzyściami i bezpieczeństwem olejku lawendowego wciąż trwają.

Czy palenie lawendy stanowi zagrożenie dla zdrowia? 

Głównym zagrożeniem dla zdrowia związanym z paleniem lawendy jest narażenie na dym i inne potencjalne czynniki rakotwórcze. Palenie tytoniu naraża płuca na kontakt z różnego rodzaju chemikaliami pochodzącymi z dodatków do papierosów, a także z samego tytoniu. Papierosy lawendowe nie zawierają wszystkich tych dodatków. Wcześniejsze analizy wykazały, że papierosy ziołowe zawierają podobny poziom tlenku węgla, co papierosy tytoniowe.

Dym wszelkiego rodzaju zanieczyszcza powietrze, a jego wdychanie zawsze jest szkodliwe. Palenie jakiejkolwiek substancji powoduje powstawanie drobnych cząsteczek i gazów, które dostają się do płuc. Cząsteczki te mogą podrażniać płuca i z czasem powodować uszkodzenia.

Czy palenie lawendy jest zdrowsze niż palenie tytoniu?

Niektórzy palą lawendę zamiast tytoniu, ponieważ uważają, że jest ona zdrowszym wyborem. Żadne badania nie przetestowały ani nie znalazły poparcia dla tego twierdzenia.

Jedną z zalet lawendy w porównaniu z tytoniem jest to, że nie zawiera nikotyny. Nikotyna jest substancją, która uzależnia od tytoniu. Dla osób, które chcą rzucić palenie tytoniu, papierosy ziołowe, które nie zawierają nikotyny, mogą pomóc. Nie oznacza to jednak, że palenie lawendy samo w sobie jest zdrowe.

Narażenie na dym, powoduje szereg negatywnych skutków dla zdrowia, jak m.in.:

  • uszkodzenie płuc,
  • zwiększona częstotliwość infekcji ucha, zapalenia oskrzeli i niektórych innych infekcji u dzieci,
  • zwiększone ryzyko ataków astmy,
  • zwiększone ryzyko raka u domowych kotów i psów i inne. 

Jak dotąd żadne badania nie testowały skutków tzw. biernego palenia papierosów lawendowych, jednak wdychanie dymu może nieść za sobą podobne ryzyko, zwłaszcza jeśli miesza się lawendę z tytoniem.

Bezpieczne sposoby na czerpanie korzyści z lawendy

Istnieje kilka sposobów bezpiecznego używania lawendy. Aby cieszyć się jej aromatem lub smakiem, można dodawać świeże lub suszone kwiaty do herbat i napojów, wypieków lub przypraw kulinarnych. Kwiaty lub liście lawendy mogą okazać się przydatne np. jako zapach odświeżający powietrze w pomieszczeniu.

Aby użyć lawendy do efektu terapeutycznego, można rozważyć zastosowanie wysokiej jakości olejku lawendowego. Wcześniej należy jednak sprawdzić jego jakość, a nawet skonsultować się z lekarzem, ponieważ olejki eteryczne mogą być toksyczne, powodować działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z innymi lekami, jeśli używa się ich w sposób niewłaściwy.

Sposoby na zastosowanie olejku lawendowego:

  • w dyfuzorze do aromaterapii,
  • w olejku na skórę,
  • w domowych olejkach do kąpieli, solach, mydłach lub peelingach.

Ważne jest, aby zawsze rozcieńczyć olejki eteryczne w oleju nośnikowym - np. oleju migdałowym lub olejku jojoba. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy olejek będzie przeznaczony do bezpośredniego zastosowania na skórę. 

Pierwsza próba użycia olejku lawendowego, powinna rozpocząć się od wykonania testu na niewielkim obszarze skóry, aby upewnić się, że nie wywoła on reakcji alergicznej.