Czy mieszanie sertraliny i alkoholu jest bezpieczne?

2021-12-28 14:21

Lekarze odradzają picie alkoholu podczas przyjmowania sertraliny. Chociaż każda osoba inaczej metabolizuje leki i alkohol, a interakcja może być bardzo niebezpieczna, a nawet zagrażająca życiu.

sertralina a alkohol
Autor: Getty Images

Sertralina to lek z grupy SSRI, zalecany do stosowania w zaburzeniach depresyjnych, stanach lękowych, zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych i innych problemach natury psychicznej. 

Sertralina działa poprzez blokowanie receptorów serotoniny w mózgu, powodując krążenie większej ilości cząsteczek serotoniny, dzięki czemu stabilizuje nastrój i jest znana jako hormon dobrego samopoczucia. Posiadanie większej ilości tego hormonu w mózgu może korzystnie wpływać na nastrój, sen i emocje.

Każdy, kto przyjmuje jakiekolwiek leki, powinien mieć na uwadze możliwe, ewentualne skutki uboczne połączenia ich z alkoholem, czy innymi lekami i używkami. Lekarze nie mają wątpliwości, że w trakcie przyjmowania sertraliny należy unikać picia alkoholu. Dlaczego?

Alkohol czasowo zwiększa poziom serotoniny. Oprócz tego, wykazuje również niektóre z tych samych skutków ubocznych, co sertralina, co u niektórych osób może na przykład wywołać nadmierną sedację i zwiększyć ryzyko zachowań samobójczych.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Lekarze nie potrafią oszacować, ile alkoholu może być bezpieczne dla osoby przyjmującej sertralinę. Każda osoba inaczej metabolizuje alkohol i antydepresanty, a bezpieczna ilość dla jednej osoby może nie być bezpieczna dla innej.

Jeśli dana osoba zdecyduje się pić alkohol podczas przyjmowania sertraliny, powinna to robić ostrożnie i przestać spożywać alkohol, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane skutki.

Skutki połączenia sertraliny z alkoholem

Picie alkoholu podczas używania sertraliny może mieć różne skutki. Pierwszym z nich jest zespół serotoninowy. Sertralina jako lek z grupy SSRI blokuje normalne wchłanianie serotoniny, co powoduje zwiększenie jej ilości w mózgu,. W efekcie może dojść do nadmiaru serotoniny w mózgu - stanu potencjalnie zagrażającego życiu, w trakcie którego występują objawy, takie jak: gwałtowne bicie serca, śpiączka i halucynacje.

Kolejnym możliwym efektem ubocznym stosowania sertraliny jest wystąpienie myśli i zachowań samobójczych, które mogą nasilić się, gdy osoba przyjmująca ten lek spożywa alkohol. Taka interakcja może wywołać depresję, która może osłabiać skuteczność leku. Połączone efekty mogą zwiększyć prawdopodobieństwo próby samobójczej.

Zarówno sertralina, jak i alkohol ​​spowalniają lub tłumią aktywność mózgu. Ich połączenie może spowodować nadmierną sedację, co jest skrajnie niebezpieczne - w ciężkich przypadkach może dojść do spowolnienia oddychania, śpiączki, a nawet śmierci.

Ponadto alkohol i leki antydepresyjne mogą powodować senność, zmniejszoną czujność i nieskoordynowane ruchy. Takie połączenie sprawia, że efekty działania nasilają się, co może prowadzić do wypadków i urazów.

Jeśli osoba zażywająca antydepresanty z sertraliną spożywa zbyt dużo alkoholu, jej wątroba może nie być w stanie przetworzyć toksyn, co może spowodować zatrucie lub uszkodzenie wątroby.