Czy maseczki ochronne są bezpieczne przy astmie i POChP? Ekspert wyjaśnia

2020-04-22 11:53

Obowiązek zakrywania ust i nosa wszedł w życie 16 kwietnia. W grupie osób, które nie muszą się do niego stosować, są ci, którzy mają problemy z oddychaniem. Czy należą do nich astmatycy i osoby chore na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc? Ekspert wyjaśnia, czy maseczki ochronne są bezpieczne przy astmie i POChP.

Czy maseczki ochronne są bezpieczne przy astmie i POChP? Ekspert wyjaśnia
Autor: Getty Images

Astma oskrzelowa, inaczej nazywana również dychawicą oskrzelową, jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą dróg oddechowych, w efekcie której ich wydajność jest znacząco ograniczona - dochodzi do tego na skutek gromadzenia się w oskrzelach gęstej wydzieliny i ich niekontrolowanych skurczów.

POChP to z kolei choroba, w której przebiegu dochodzi do znacznego zwężenia dróg oddechowych: trudno jest i nabrać powietrze do płuc, i je z nich wypchnąć.

Obie choroby zaliczane są do chorób przewlekłych, obie również mogą powodować problemy z oddychaniem. Czy zatem maseczki ochronne są  bezpieczne przy astmie i POChP?

- Maseczka nie powoduje duszności. Pacjenci z astmą i z POChP powinni stosować takie same zasady ochrony przed zakażeniem koronawirusem jak inni – mówi prof. Waldemar Roszkowski-Śliż z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Zwraca przy tym uwagę, że z dostępnych do tej pory doniesień naukowych wynika, iż chorzy na astmę nie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Jednak nie powinni przerywać zaleconej terapii.

Lekarze stale apelują, by pacjenci z astmą i POChP nie przerywali przyjmowania zaleconych leków, ani na własną rękę nie modyfikowali schematów przyjmowania i dawek leków, bo tylko stosowanie się ściśle do zaleceń lekarza chroni ich przed zaostrzeniem choroby. Takie zaostrzenie może zaś skutkować koniecznością wizyty w szpitalu, a tego jednak w czasie pandemii trzeba szczególnie unikać.

Prof. Roszkowski-Śliż przypomina przy tym, że nie jest też prawdą, że zażywane przez osoby z astmą i POChP leki sterydowe stanowią dla nich ryzyko łatwiejszego zakażenia się koronawirusem.

Jak podkreślają alergolodzy i pulmonolodzy zarówno postać przyjmowania tego leku (poprzez wdychanie leku), jak i jego miejscowe działanie w oskrzelach oraz wielkość dawek nie powodują obniżenia odporności. Wziewne sterydy są ponadto lekami o działaniu przeciwzapalnym.

Osoby z astmą i POChP mogą więc bezpiecznie nosić maseczki i nie powinny zgłaszać się do lekarzy po zaświadczenie zwalniające ich z tego obowiązku. Nie dostaną  go zresztą.

-  Nikomu takich zaświadczeń wydawać nie będziemy, gdyż jest to niezgodne z zapisami rozporządzenia - informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty w lipcu? KOMENTARZ premiera Mateusza Morawieckiego
Sonda
Czy maseczki ochronne powinny być za darmo?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki