Czy ciężarne powinny szczepić się na COVID-19? To badanie rozwiewa wątpliwości
Naukowcy przeprowadzili badanie kobiet w III trymestrze ciąży i odkryli znaczące różnice między wynikami zdrowych matek i tych przechodzących zakażenie COVID-19. Eksperci odnotowali u jednej z badanych grup wyższe wskaźniki cukrzycy ciążowej i niższą liczbę leukocytów.
Badanie zostało opublikowane w The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine.
Celem analiz było określenie wpływu COVID-19 na wyniki położnicze. Badania kohortowe obejmowały 2471 pacjentki w III trymestrze ciąży, oceniano porody w szpitalu w okresie od 26 marca do 30 września 2020 r. Wyniki matek oraz noworodków porównywano pomiędzy trzema grupami pacjentek: z negatywnym wynikiem COVID-19, bezobjawowym COVID-19 i objawowym COVID-19.
Najczęstszym pojawiającym się objawem był kaszel. Okazało się także, że cukrzyca ciążowa pojawiała się znacznie rzadziej u pacjentów zdrowych niż u osób z COVID-19. Naukowcy nie zauważyli znaczącego wzrostu liczby cesarskich cieć u kobiet z pozytywnym wynikiem COVID-19, a częstość występowania przedwczesnych porodów nie różniła się istotnie w każdej z trzech grup. Liczba białych krwinek we krwi matek była znacznie niższa w grupach z zakażeniem w porównaniu z grupą zdrowych osób.
Eksperci oszacowali, że średnio wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych był o 13,8 proc. wyższy u pacjentów z bezobjawowym zakażeniem koronawirusem i o 19,6 proc. wyższy u osób chorych na COVID-19 mających jego symptomy.
Z grupy kobiet, które przechodziło COVID-19 bezobjawowo tylko u jednego pacjenta rozwinęła się ciężka choroba układu oddechowego, która wymagała intensywnej terapii i wentylacji mechanicznej, ale żadna matka nie umarła, nie było także przypadków asfiksji ani śmierci dzieci.
Wszystkie noworodki, których matki miały dodatni wynik zakażenia, zostały przebadane na obecność SARS-CoV-2. Troje dzieci uzyskało wynik pozytywny testu wykonanego przy porodzie, ale następne testy, które zostały przeprowadzone po 24 i 47 godzinach życia nie potwierdziły zakażenia.
Analizy zawierały ograniczenia. Autorzy wskazują retrospektywny charakter badań, jednorodna populacja badanych oraz koncentrację analiz na kobietach zakażonych w momencie lub bezpośrednio przed porodem, dlatego wyniki nie mogą być uogólnione na osoby zakażone COVID-19 we wcześniejszy trymestrach ciąży.
Naukowcy podkreślają, że potrzeba więcej analiz, które lepiej zobrazują różnice pomiędzy wynikami na różnych populacjach oraz wpływu infekcji matki na płód, ale uzyskane przez nich wyniki potwierdzają znaczenie szczepień na wszystkich etapach ciąży.
Porady eksperta