Czujesz, że jesteś do niczego po zarwanej nocy? Jest sposób, by szybko pobudzić mózg do pracy

2023-11-27 12:36

Każdemu może zdarzyć się nieprzespana noc. Oznakami braku snu są podkrążone oczy, ogromne zmęczenie, brak koncentracji czy rozdrażnienie. Co zrobić, by pobudzić mózg do lepszej pracy? Naukowcy mają na to prosty sposób, który pozwoli na szybkie "doładowanie baterii" w 20 minut.

Czujesz, że jesteś do niczego po zarwanej nocy? Jest sposób, by szybko pobudzić mózg do pracy
Autor: Getty Images Czujesz, że jesteś do niczego po zarwanej nocy? Jest sposób, by szybko pobudzić mózg do pracy

Dwa lata temu grupa amerykańskich naukowców ze School of Aging Studies Uniwersytetu Południowej Florydy przekazała, że już jedna nieprzespana noc może odbić się fatalnie na kondycji psychicznej i fizycznej. Spanie krócej niż 6 godzin powoduje rozdrażnienie, ból głowy, a także przyczynia się do spadku wydajności poznawczej. W rezultacie pojawiają się problemy z koncentracją oraz zachwianie prawidłowej oceny sytuacji.

Skutki nieprzespanej nocy potrafią dać w kość

Na przełomie lat powstało wiele publikacji naukowych na temat zaburzeń snu. Nowe ustalenia przedstawili brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth. Znaleźli sposób na poprawę pracy mózgu po zarwanej nocy, a są nim ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Taki trening powinien trwać 20 minut.

Zdrowo Odpytani: Bezsenność, chroniczne zmęczenie i lęk? Psychiatra radzi, kiedy zgłosić się do lekarza

Obserwacje składały się z dwóch etapów. W pierwszym sprawdzono wpływ częściowej deprywacji snu (inaczej spania przez mniejszą ilość czasu niż to zalecane) na funkcje poznawcze. Uczestnicy mogli spać jedynie pięć godzin na dobę przez trzy dni, a w ciągu dnia otrzymywali zadania. Niektóre z nich wykonywali w pozycji siedzącej, a inne wymagały ruchu. Naukowcy chcieli zobaczyć, jak jazda na rowerze poprawia kondycję umysłową ochotników po nieprzespanej nocy.

Natomiast w drugim etapie wzięto po lupę skutki niedostatku snu. Badani nie mogli zmrużyć oka przez całą noc, a później spędzili jakiś czas w pomieszczeniach o niskim poziomi tlenu. Mieściły się one w laboratoriach środowisk ekstremalnych na uniwersytecie.

Jak się okazało, w obu eksperymentach uprawianie aktywności fizycznej było bardzo korzystne dla poprawy pracy mózgu. Według naukowców ruch ma także zbawienny wpływ na poziom hormonów we krwi, a do tego zapewnia większy przepływ krwi do mózgu.

Tak odzyskasz siły po zarwanej nocy

Aby pobudzić mózg do lepszej pracy po zarwanej nocy, warto się zmobilizować i zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności (np. energiczny spacer czy jazda na rowerze) są dobroczynną formą ruchu dla kondycji mózgu. Wystarczy poświęcić 20 minut do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Badacze podkreślili, że "gdyby podejmowany wysiłek byłby dłuższy lub trudniejszy, to mógłby spotęgować negatywne skutki i stać się czynnikiem stresogennym".

Współautor analizy dr Joe Costello wyjaśnił, że 20-minutowy trening "poprawia lub utrzymuje zdolności poznawcze, nawet przy obniżonym poziomie tlenu". – To odkrycie jest kolejnym dowodem na to, że ruch jest lekarstwem dla ciała i mózgu – podsumował.