Często ignorowany, a może być objawem poważnego stanu. Kiedy ból głowy wymaga wizyty u lekarza?

2022-04-28 13:27

Napięciowy, klasterowy, a może migrena? Istnieje wiele różnych rodzajów bólu głowy. Ból głowy może być objawem poważnego stanu. W jakich sytuacjach wymaga wizyty u lekarza?

kobieta z bólem głowy
Autor: Getty Images

Ból głowy – co powinno nas zaniepokoić?

Ból głowy może zwiastować poważne zdrowotne problemy. To jeden z najczęstszych symptomów związanych z objawem różnych chorób. Co powinno nas zaniepokoić, kiedy boli nas głowa? Neurolog dr Marta Banaszek z Centrum Terapii Padaczki Neurosphera wskazuje, że przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na nasilenie bólu i częstość jego występowania.

Ekspertka podkreśla, że jeśli ból wpływa na nasze funkcjonowanie, nie powinniśmy tego ignorować. - Można mieć lekkie bóle głowy, jednak gdy ten ból wręcz "ścina nas z nóg", należy poszukać przyczyny i udać się do specjalisty – wyjaśnia. Do najczęstszych, idiopatycznych bólów głowy, czyli bólów niepowodowanych organicznym uszkodzeniem mózgu, zalicza się migrenę.

Neurolog podkreśla, że "migrena nie jest tylko zwykłym bólem głowy, a chorobą". W Stanach Zjednoczonych wskazano, że migreny wpływają na PKB kraju, dlatego Amerykanie inwestują w leczenie migreny. Czy w Polsce będzie podobnie? W opinii dr Banaszek "prawdopodobnie jeszcze długo do tego nie dojdzie".

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Kiedy ból głowy może być niebezpieczny?

Do najczęstszych przyczyn bólów głowy zalicza się nadciśnienie tętnicze i wady wzroku. Jednak ból głowy to objaw, który bardzo często lekceważymy. Bólom głowy mogą towarzyszyć inne dolegliwości takie jak gorączka, wymioty, nudności, sztywność karku.

Jak podkreśla dr Banaszek: "Jeśli bólowi głowy towarzyszy gorączka, zazwyczaj świadczy to o infekcji organizmu. Jeśli silnemu bólowi głowy towarzyszy sztywność karku, to może sugerować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W tym przypadku konieczne jest leczenie w szpitalu".

Kolejnym sygnałem alarmowym może być tzw. piorunujący ból głowy, czyli ból, który pojawia się nagle, jest bardzo silny, szybko narasta. Neurolog ostrzega: "To może być objaw pęknięcia tętniaka i krwawienia podpajęczynówkowego – to tak naprawdę jedyny stan zagrożenia życia związany z bólem głowy".

Jak walczyć z bólem głowy?

Istnieje kilka sposobów, jakie możemy wykorzystać w walce z bólem. Obejmują one szereg różnych działań – od podejmowania aktywności fizycznej po zażywanie leków.

Co sprawdzi się w walce z bólem? Neurolog podkreśla:

  • W pierwszej kolejności zawsze warto wypić szklankę wody. Nieodpowiednie nawodnienie to częsta przyczyna bólów głowy.
  • Spacer i drzemka to także dobre sposoby na walkę z niewielkim bólem głowy.
  • Wypicie kawy także może okazać się skuteczne.
  • Jeśli pomimo to, ból nie ustępuje, należy przyjąć paracetamol lub ibuprofen – o ile nie ma do tego przeciwwskazań.

Jeśli te podstawowe leki nie działają, powinniśmy poszukać pomocy u specjalisty.

dr Marta Banaszek
Lek. Marta Banaszek – specjalista w zakresie neurologii i epileptologii. Przyjmuje pacjentów w Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera.
Specjalizuje się w diagnozowaniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem bólów głowy i padaczki oraz zagadnień neurologicznych w medycynie nurkowej. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi, pracując m.in. prowadząc szkolenia dla osób zajmujących się pacjentami z niepełnosprawnościami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki