Cukrzycę typu 2 można pokonać. To łatwiejsze niż się wydaje

2021-11-10 13:21

Tylko w Stanach Zjednoczonych każdego roku diagnozuje się około 1,5 miliona nowych przypadków cukrzycy. Ponad 90 proc. tych zachorowań dotyczy jej 2 typu. Ta przewlekła choroba może doprowadzić do utraty wzroku oraz uszkodzenia nerek, serca i innych narządów. Nowe badanie sugeruje, że możliwe jest osiągnięcie remisji cukrzycy typu 2.

Cukrzycę typu 2 można pokonać. To łatwiejsze niż się wydaje
Autor: Getty Images

Liczne badania prowadzone w ostatnich latach sugerują, że cukrzycę typu 2 można odwrócić, posługując się jedynie odpowiednią dietą, stosując leki i insulinę oraz zmieniając tryb życia. Zastosowanie takiej terapii, obejmującej wymienione elementy może doprowadzić do remisji choroby. Wyniki badań zostały opublikowane w PLOS Medicine.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do diabetologa?

Według badania przeprowadzonego w Szkocji, takie działania mogą być bardziej powszechne, niż nam się wydawało, nawet bez interwencji naukowych i procedur inwazyjnych.

„Po raz pierwszy byliśmy w stanie wykazać, że jedna na 20 osób w Szkocji z cukrzycą typu 2 osiąga remisję” – powiedziała badaczka kliniczna cukrzycy Mireille Captieux z Uniwersytetu w Edynburgu.

„To, czego dowiedziono w tych badaniach wskazuje na potrzebę zaktualizowania wytycznych, aby wesprzeć klinicystów w rozpoznawaniu i wspieraniu tych osób”.

Badacze ocenili szkocki rejestr cukrzycy, zawierający dane dotyczące ponad 99,5% osób z rozpoznaniem choroby w tym kraju. Wyłoniono 162 316 osób powyżej 30. roku życia z cukrzycą typu 2. 

4 choroby oczu, które powoduje cukrzyca

W tej kohorcie w okresie badania aż 7710 osób zyskało remisję cukrzycy typu 2 na podstawie odczytu HbA1c, który spadł poniżej zakresu cukrzycowego, tj. 48 mmol/mol (6,5%). Osoby, u których prawdopodobieństwo wystąpienia remisji było większe, były starsze, straciły na wadze od czasu rozpoznania, nie miały historii leczenia hipoglikemizującego ani operacji bariatrycznych i ogólnie miały lepsze wyniki pomiarów krwi w momencie diagnozy.

„Osoby te powinny być odpowiednio wcześnie rozpoznawane, aby można było im zapewnić właściwe wsparcie i obserwację, ciągłą opiekę zgodną z wytycznymi dotyczącymi leczenia cukrzycy. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że remisja cukrzycy może nie być trwała"

Odkrycia te mogą w pewnym stopniu pomóc naukowcom i pracownikom służby zdrowia określić, którzy pacjenci mogą z największym prawdopodobieństwem osiągnąć i utrzymać remisję.

Biorąc pod uwagę szacunki przewidujące, że dzisiejsza populacja obejmuje około 460 milionów diabetyków na całym świecie rozrośnie się do około 700 milionów ludzi do 2045 r., potrzeba dużo więcej informacji na temat tego, jak odwrócić tę chorobę.

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.