Chorują już miliony pacjentów. Szczególnie narażone są dzieci

2024-02-16 13:14

Eksperci mówią głośno o long covid, który atakuje niemal każdy narząd i układ w organizmie. Najnowsze wyniki badań są alarmujące. Okazuje się, że miliony ludzi mierzą się z długotrwałymi powikłaniami po przejściu zakażenia koronawirusem. Badacze wyjaśnili, na jakie obciążenia są szczególnie narażone kobiety w ciąży i dzieci.

Chorują już miliony pacjentów. Szczególnie narażone są dzieci
Autor: Getty Images Chorują już miliony pacjentów. Szczególnie narażone są dzieci

Na long COVID cierpią też kobiety w ciąży

Jedna na 10 kobiet w ciąży przeszła infekcję COVID-19, a później zmagała się z długotrwałymi symptomami po zakażeniu – przekazali 12 lutego badacze z amerykańskiej organizacji Society for Maternal-Fetal Medicine, która działa na rzecz poprawy leczenia matek i dzieci. Około 9,3 proc. kobiet doświadczyło objawów pół roku lub później po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Najczęściej skarżyły się na doskwierające uczucie zmęczenia po niewielkiej aktywności fizycznej lub umysłowej.

Naukowcy prześledzili dane z projektu National Institutes of Health’s Recover Initiative, którego celem było określenie długotrwałych skutków COVID-19 u dorosłych i dzieci. Nie mają dobrych wieści. W publikacji przekazali, że „miliony Amerykanów cierpią na long COVID”. Z ich obserwacji wynika, że odsetek kobiet, które borykają się z long COVID, jest niski w porównaniu z odsetkiem całej populacji USA po zakażeniu koronawirusem. Dlaczego tak się dzieje?

Zdaniem ginekolożki dr Torri Metz „może to wynikać z faktu, że generalnie rzadziej pojawiają się u nich medyczne komplikacje”. – Są młodsze. Może być również tak, że mają inną odpowiedź immunologiczną – dodała ekspertka w zakresie położnictwa i ginekologii oraz współautorka analizy.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Dzieci walczą ze skutkami długotrwałego COVID-19

W podobnym czasie o swoich ustaleniach na temat objawów long COVID u amerykańskich dzieci poinformowali specjaliści z Children’s Hospital Los Angeles (CHLA) we współpracy z National Institutes of Health’s Revocer Initiative. Według nich powikłania po infekcji koronawirusem ujawniły się nawet u sześciu milionów nieletnich pacjentów w USA. Większość z nich pokonała ten stan chorobowy. Z kolei jedna trzecia młodych osób cierpiała na nieprzyjemne dolegliwości (m.in. duszności, kaszel, zmęczenie czy ucisk w klatce piersiowej) nawet rok po przebyciu COVID-19.

- Lekarze pediatrzy niedostatecznie diagnozują long COVID – napisał w komunikacie prasowym dr John C. Wood z CHLA, jeden z autorów publikacji. Jego zdaniem nowe ustalenia mogą być pomocne w diagnozowaniu tego stanu chorobowego u dzieci i młodzieży.

Najczęstsze objawy long COVID

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) long COVID daje o sobie znać co najmniej jednym uciążliwym symptomem w ciągu trzech miesięcy od rozpoznania zakażenia koronawirusem lub podejrzenia tej infekcji. Powikłania utrzymują się przez dwa miesiące lub dłużej i nie można ich wyjaśnić inną chorobą.

Jak ostrzegają specjaliści WHO, long COVID może zaatakować każdy organ człowieka i przybierać różną postać. Lista objawów jest bardzo długa. Wśród tych najczęstszych wymienia się m.in. skrócony oddech, uczucie zmęczenia, bóle mięśni i stawów, problemy ze snem czy zaburzenia funkcji poznawczych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki