"Choroba nie odpuszcza". Martyna Wojciechowska o swoim stanie zdrowia
Martyna Wojciechowska to słynna podróżniczka. NIe lubi spędzać za dużo czasu w jednym miejscu czy zwalniać ze swoimi przygodami i podróżami. Niestety, właśnie to mogło odbić się na jej zdrowiu. Informacją podzieliła się na swoim Instagramie.
Martyna Wojciechowska jest jedna z najpopularniejszych podróżniczek dla polskich telewidzów. Oglądając ją na ekranie mogłoby się wydawać, że nie ma ona żadnych słabości. Trzeba jednak pamiętać, że jak każdy człowiek, może mieć ona gorsze dni.
Martyna Wojciechowska o swoim stanie zdrowia. Lekarz miał zalecenia
Na swoim instagramowym profilu podróżnicza napisała szczerze o swoim stanie zdrowia. Celebrytka przyznała, że przechodzi poważną chorobą. Wyjawiła, że początkowo próbowała się z nią walczyć sama, jednak to nie pomogło. Jak czytamy:
Choroba nie odpuszcza. Okazało się, że po trzech tygodniach udawania, że się leczę mam już… zapalenie płuc
Celebrytka postanowiła więc w końcu zasięgnąć porady lekarza. Przypisano jej antybiotyk oraz dostała bezwzględny nakaz leżenia w łóżku.
Podróżnicza postanowiła również zaapelować do fanów. Jak można przeczytać:
I pamiętajcie, że jak człowiek chory, to trzeba się położyć do łóżka i od razu leczyć, a nie pracować czy latać po świecie, a potem się dziwić, że "się pogorszyło". Dbajcie o siebie!
Jest to ważny apel, którego powinny wysłuchać wszyscy, ponieważ zapalenie płuc może być ciężką chorobą. O czym powinniśmy pamiętać jeżeli o nią chodzi?
Zapalenie płuc. Co powinniśmy wiedzieć na temat tej choroby?
Zapalenie płuc może być bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Objawy również mogą być różne - od ostrych po żadne. Jednak zapalenie, bez względu na przyczynę, może mieć poważne powikłania.
Niezależnie od rodzaju zapalenie, te objawy są zawsze takie same:
- zmniejszenie ich powietrzności
- przyspieszenie oddechu
- mniejsza lub większa duszność
Na pierwszy rzut oka objawy zapalenia płuc mogą nie być jednoznaczne. Wszystko zależy od czynnika, który je wywołał oraz od ogólnego stanu organizmu.
Zapalenia płuc można podzielić również na typowe i atypowe. Typowe charakteryzują się: ostrym początkiem, gorączkami, obfitą, ropną plwociną oraz dreszczami.
Za atypowym zapaleniem płuc jest jednak nieco ciężej. Charakteryzuje się ono: powolnym początkiem, prawidłową lub umiarkowanie podwyższoną temperaturą ciała, rzadko dreszczami, niewielkimi odchyleniami w badaniu fizykalnym klatki piersiowej przy wyraźnych zmianach w badaniu rentgenowskim płuc oraz brakiem efektu terapeutycznego po rutynowo stosowanej antybiotykoterapii.
Jeśli podejrzewane jest zapalenie płuc, konieczne będzie wykonanie: RTG klatki piersiowej, badania krwi (takie jak morfologia, CRP, OB, PCT) oraz badania mikrobiologiczne - posiew materiału z dróg oddechowych, posiew płynu z jamy opłucnej.
Zapalenie płuc zazwyczaj trwa do 10 dni.