Ceny tych leków mogą wzrosnąć o 100 proc. Kto najbardziej dostanie po kieszeni?

2022-09-12 12:21

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej ujrzał światło dziennie. Zawarte są w nim zmiany, które przewidują, że od 1 stycznia 2023 roku leki dla przewlekle chorych na tzw. ryczałt, mogą zdrożeć o ponad 100 proc. Obecnie wiele leków dostępnych jest po 3,20 zł, lecz po wprowadzeniu nowych ustaleń ich cena może wzrosnąć nawet do 7 zł za opakowanie. Nie jest to dobra wiadomość, szczególnie dla seniorów.

Krzyż jako symbol farmacji
Autor: Getty Images

Od 1 stycznia 2023 roku pacjenci mogą spodziewać się zmian w cenach leków na ryczałt. Do tej grupy zalicza się najtańsze leki stosowane w leczeniu chorób przewlekłych (np. cukrzycy), chorób sercaastmy i przy silnych bólach. Planowane zmiany mogą odczuć te osoby, które przyjmują omeprazol. Ten lek na zgagę w dawce 40 mg dostępny jest tylko z przepisu lekarza. Można go kupić również bez recepty jedynie w dawce 10 mg i 20 mg.

Ceny leków mogą wzrosnąć o 100 proc. "Na razie jest to dopiero projekt"

Z informacji podanych przez "Super Express" wynika, że ukazał się projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Te doniesienia skomentował w rozmowie z dziennikiem poseł PiS Bolesław Piecha, stwierdzając, że "na razie jest to dopiero projekt".

"Może być tak niestety, że część tych leków będzie miała charakter inflacyjny, ale pracujemy nad tym, żeby te leki 75 plus były jak najszersze i tam zrekompensować trochę ewentualne podwyżki cen bazowych stosowanych w terapii dla seniorów" – tłumaczył w wywiadzie dla dziennika.

W związku z zaistniałą sytuacją branża farmaceutyczna zwróciła się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o zaprzestanie dalszych prac nad tą ustawą.

Głos w tej sprawie postanowił zabrać Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Wyjaśnił, że "nowelizacja przyniesie podwyżkę ok. 2 tys. najtańszych dziś leków na tzw. ryczałt, które stanowią 60 proc. leków refundowanych".

"Jedna czwarta z nich ma cenę 3,20 zł. Pozostałe są droższe albo dużo droższe. Wśród tych po 3,20 zł są m.in. leki przeciwcukrzycowe, kardiologiczne, na astmę i silne przeciwbólowe" - dodał.

Planowane zmiany w cenach leków mogą być bardzo odczuwalne, zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku. Podwyżkę może spowodować wprowadzenie zależności ryczałtu od płacy minimalnej. Oznacza to, że jeśli płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie ok. 3500 zł, wtedy opłata ryczałtowa może wzrosnąć z 3,20 zł do 7 zł.

Poradnik Zdrowie: leki, które powodują nadwagę

Inne zmiany w nowelizacji

Okazuje się, że w tym projekcie ustawy przewiduje się również m.in. reklasyfikację produktów dokonywaną przez ministra zdrowia. "Dla niektórych leków może oznaczać zastąpienie ryczałtu refundacją na 30 lub 50 proc. W efekcie część leków może zdrożeć, zwłaszcza takich, które już dziś są drogie" – zaznaczył w wywiadzie dla "SE" Tomasz Kiełczewski, ekspert rynku farmaceutycznego.

Inną niepokojącą zmianą, jaka znajduje się w ustawie, to korytarze cenowe, czyli automatycznie zostaną usunięte leki z refundacji, które będą zbyt drogie, niż przewiduje limit. Wtedy pacjenci otrzymają lek za 100 proc. odpłatnością.