Celine Dion odwołuje koncerty przez chorobę. Cierpi na zespół sztywnego człowieka

2022-12-09 8:49

Celine Dion wyznała, że zmaga się z poważnym schorzeniem neurologicznym. Choroba postępuje, a jej objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie piosenkarki. O jej zdrowie walczy wielu specjalistów. Celine ciężko pracuje, aby móc powrócić do wykonywania swojego zawodu.

Celine Dion odwołuje koncerty przez chorobę. Cierpi na zespół sztywnego człowieka
Autor: Instagram Celine Dion odwołuje koncerty przez chorobę. Cierpi na zespół sztywnego człowieka

Celine Dion z powodu nieuleczalnej choroby neurologicznej odwołała swoją trasę koncertową w 2023 roku. Piosenkarka przekazała smutne wieści w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. 

"Od dłuższego czasu zmagam się z problemami zdrowotnymi. Opowiedzenie o wszystkim, z czym się zmagałam, jest dla mnie bardzo trudne... Z żalem informuję Was, że nie będę w stanie kontynuować mojej trasy koncertowej po Europie" – napisała na Instagramie Celine Dion

Celine Dion cierpi na nieuleczalną chorobę

Zespół sztywnego człowieka (ang. stiff man syndrome) to rzadka, poważna choroba neurologiczna. Schorzenie powoduje kłopoty z poruszaniem się i mówieniem. 

„Chociaż wciąż uczymy się o tej rzadkiej chorobie, teraz wiemy, że to ona powoduje wszystkie skurcze, które miałam” – powiedziała Celine Dion. 

„Niestety, skurcze wpływają na każdy aspekt mojego codziennego życia, czasami powodując trudności w poruszaniu się i nie pozwalając mi używać strun głosowych do śpiewania w sposób, do którego jestem przyzwyczajona” - dodała.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Co to jest zespół sztywnej osoby?

Według National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS), zespół sztywnej osoby to rzadkie zaburzenie neurologiczne z cechami choroby autoimmunologicznej.

„Charakteryzuje się zmienną sztywnością mięśni tułowia i kończyn oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce, takie jak hałas, dotyk i stres emocjonalny, co może powodować skurcze mięśni”.

Syndrom sztywnego człowieka dotyka jednej do dwóch osób na milion. Skurcze w przebiegu zespołu sztywnej osoby mogą być wywołane przez nagły ruch, niską temperaturę lub nieoczekiwane głośne dźwięki.

Objawy zespołu sztywnej osoby obejmują: ból, sztywność mięśni i bolesny dyskomfort. Z biegiem czasu mięśnie w całym ciele stają się sztywne, w tym ramiona, a nawet twarz. W wielu przypadkach skutkuje to przyjęciem zgarbionej postawy przez chorego. 

Skurcze mięśni spowodowane przez zespół sztywnej osoby mogą trwać godzinami. Niestety, osoby z tym zaburzeniem są również bardziej narażone na wystąpienie objawów depresji i lęku

Nie ma na to lekarstwa

Według Yale Medicine nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale można ją leczyć.

„Kiedy lekarze leczą pacjentów z tym schorzeniem, koncentrują się na łagodzeniu objawów za pomocą leków, takich jak środki uspokajające, leki zwiotczające mięśnie i sterydy”.

Jak leczy się Celine Dion?

Celine Dion nie ujawniła szczegółów leczenia, ale zapewniła, że o jej powrót do zdrowia dba wspaniały zespół lekarzy.

„Muszę przyznać, że to była walka (...) Wszystko, co znam, to śpiewanie. To jest to, co robię przez całe życie i to jest to, co kocham robić najbardziej (...) Robię wszystko, co w mojej mocy, aby wyzdrowieć” – wyznała Celine.