CDC zaktualizowały wytyczne dt. kwarantanny. Nowe ustalenia budzą wątpliwości ekspertów

2022-01-12 10:13

- Biorąc pod uwagę to, co obecnie wiemy o COVID-19 i wariancie Omikron, CDC skraca zalecany czas izolacji dla społeczeństwa – wskazują Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom w opublikowanych w ostatnim czasie aktualizacjach dotyczących izolacji i kwarantanny, które spotkały się z krytyką ze stron ekspertów ds. zdrowia.

zbliżenie na twarz kobiety w maseczce, która wygląda przez okno
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Aktualizacje CDC dt. izolacji w przypadku zakażenia SARS-CoV-2
 2. Aktualizacje CDC dt. kwarantanny w przypadku zakażenia SARS-CoV-2
 3. Kto podlega kwarantannie w Polsce?
 4. Kogo nie obejmuje kwarantanna?
 5. Wytyczne dt. izolacji i kwarantanny w Polsce

Aktualizacje CDC dt. izolacji w przypadku zakażenia SARS-CoV-2

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaktualizowały ustalenia ws. kwarantanny. Pierwsza istotną zmianą jest okres, w jakim powinny izolować się osoby zakażone SARS-CoV-2. Ten termin został skrócony do 5 dni w przypadku chorych bezobjawowo lub osób, u których objawy ustępują – po tym czasie chory może wyjść z domu, mając na sobie maseczkę.

Jeśli jednak chory po 5 dniach nadal ma gorączkę, powinien pozostać w domu, dopóki ten symptom nie minie. - Zmiana jest motywowana nauką wykazującą, że większość transmisji SARS-CoV-2 występuje na wczesnym etapie choroby, zwykle w ciągu 1-2 dni przed wystąpieniem objawów i 2-3 dni po – argumentują badacze.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Aktualizacje CDC dt. kwarantanny w przypadku zakażenia SARS-CoV-2

Zmiany dotyczą także kwarantanny. Wszystkim osobom narażonym na COVID-19, które nie zostały zaszczepione bądź tym, którym od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki mRNA minęło więcej niż pół roku albo więcej niż 2 miesiące w przypadku preparatu J&J, CDC zaleca 5-dniową kwarantannę, a później ścisłe stosowanie maseczki przez dodatkowe 5 dni.

Co więcej, jeśli to możliwe, eksperci zalecają wykonanie w 5. dniu testu. Podobnie jest w przypadku osób, u których nadal utrzymują się objawy – CDC wskazuje, by wykonać test i zostać w domu.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wyróżniają alternatywne rozwiązanie dla osób, które nie mogą przebywać na kwarantannie – w takim przypadku CDC koniecznie wskazuje, aby osoba narażona nosiła dobrze dopasowaną maseczkę przez cały czas, kiedy będzie w pobliżu innych przez 10 dni po ekspozycji.

W przypadku osób, które otrzymały zastrzyk przypominający – zgodnie z nowymi wytycznymi nie muszą poddawać się kwarantannie po ekspozycji, ale przez 10 kolejnych dni powinny nosić maseczkę. - W przypadku wszystkich narażonych, najlepsza praktyka obejmowałaby również test na SARS-CoV-2 w 5. dniu po ekspozycji. Jeśli wystąpią objawy, osoby powinny natychmiast poddać kwarantannie, dopóki negatywny wynik testu nie potwierdzi, że objawy nie są związane z COVID-19 – wskazują specjaliści.

- Wariant Omikron rozprzestrzenia się szybko i może wpłynąć na wszystkie aspekty naszego społeczeństwa. Zaktualizowane zalecenia CDC dotyczące izolacji i kwarantanny równoważą naszą wiedzę na temat rozprzestrzeniania się wirusa i ochrony zapewnianej przez szczepienia i dawki przypominające. Te aktualizacje zapewniają ludziom bezpieczne kontynuowanie codziennego życia. Zapobieganie to nasza najlepsza opcja: zaszczep się, wzmocnij, załóż maskę w publicznych pomieszczeniach w obszarach o znacznej i dużej liczbie zakażeń, i zrób test przed zebraniem – apeluje dyrektor CDC dr Rochelle Walensky.

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że chociaż wariant Omikron wydaje się być mniej dotkliwy niż poprzednie odmiany, duża liczba przypadków może nadal przytłaczać opiekę zdrowotną i nie jest to czas, aby tracić czujność.

Kto podlega kwarantannie w Polsce?

W Polsce zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi obowiązkowej kwarantanny podlegają:

 • osoby skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2. W tym przypadku kwarantanna jest nakładana automatycznie i trwa od momentu otrzymania skierowania na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku, który automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny, nie później niż po upływie 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania do diagnostyki laboratoryjnej,
 • osoby mające bliski kontakt z zakażonym – kwarantanna w tym przypadku następuje przez 10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie,
 • osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowanej) – od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu osoby zakażonej (poddanej izolacji) do upływu 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej,
 • wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekraczają tę granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę Unii Europejskiej – kwarantanna obejmuje 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.

Kogo nie obejmuje kwarantanna?

Zgodnie z informacjami udostępnionymi w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowej kwarantannie nie podlegają osoby:

 • zamieszkujące lub prowadzące wspólnego gospodarstwo z osobą przebywającą na kwarantannie,
 • zamieszkujące lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą skierowaną na test (jednakowo bezobjawową oraz wykazującą symptomy chorobowe, czyli podejrzaną o zachorowanie na COVID-19) – w okresie oczekiwania na wynik testu przez tę osobę. W przypadku dodatniego wyniku testu osoby badanej – kwarantanna przekształca się w izolację, a osoby z nią mieszkające zostają objęte kwarantanną,
 • które zakończyły odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych i hospitalizację z powodu zakażenia SARS-CoV-2,
 • uczestniczące w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej chorym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, pod warunkiem, że codziennie wykonują testu antygenowy przed rozpoczęciem udziału w udzielaniu świadczeń, przez co najmniej 7 dni po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych,
 • w pełni zaszczepione z wystawionym zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w UE.

Wytyczne dt. izolacji i kwarantanny w Polsce

Kwarantanna osoby skierowanej na badanie trwa od wystawienia skierowania przez lekarza do czasu uzyskania wyniku ujemnego. Nowe przepisy doprecyzowały, że kwarantanna nie trwa dłużej niż 10 dni. W przypadku, kiedy osoba otrzyma dodatni wynik testy w kierunku SARS-CoV-2, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się u osób:

 • z objawami – 3 dni od ustąpienia symptomów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,
 • bez objawów – 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza).

Informacja o objęciu kwarantanną zostanie zarejestrowana w systemie EWP. Dostęp do niego ma m.in. Policja i ZUS. Samodzielnie status związany z kwarantanną można sprawdzić, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta (IKE).

Zasady obowiązujące w czasie trwania kwarantanny

W przypadku kiedy osoba zostaje objęta kwarantanną, powinna bezwzględnie zostać w domu i nie opuszczać miejsca zamieszkania. W przypadku występowania objawów choroby należy koniecznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i postępować zgodnie z jego wskazówkami, jak również współpracować ze służbami, sanepidem i policją w zakresie kontroli przebywania w miejscu zamieszkania podczas kwarantanny, a także zainstalować obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa.

Sprawdź, jakie badania warto wykonać po zakażeniu COVID-19