Powrót do artykułu
RTG
Fot.: Getty Images
EKG
Fot.: Getty Images
morfo
Fot.: Getty Images
wątroby
Fot.: Getty Images
nerek
Fot.: Getty Images
D
Fot.: Getty Images
d-dimery
Fot.: Getty Images
rezonans
Fot.: Getty Images
Zobacz następną galerię
Warzywa na jesieni
Warzywa na jesieni

Warzywa na jesieni

Badania, które warto wykonać po przejściu COVID-19

RTG klatki piersiowej

Naukowcy potwierdzają, że koronawirusowe zapalenie płuc prowadzi do znacznego pogorszenia ich czynności. W miarę postępowania zakażenia mogą pojawić się zmiany w budowie tkanek płuc, zazwyczaj po kilku tygodniach od zachorowania. Badanie pokaże stan płuc i pozwoli wykluczyć zmiany, które mogła spowodować infekcja.

EKG spoczynkowe

COVID-19 może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego, a nawet zawałem. Wiele osób po przejściu koronawirusa nadal uskarża się na problemy kardiologiczne, gorszą kondycję czy przewlekłe zmęczenie. Badanie EKG pomoże wykazać ewentualne zaburzenia pracy serca.

Morfologia krwi, OB i CRP

Zobrazuje ogólny stan zdrowia i wskaże nieprawidłowe ilości poszczególnych składników krwi, a także ujawni ewentualny stan zapalny.

Badanie prób wątrobowych i USG wątroby

Często spotykanym powikłaniem po COVID-19, szczególnie u mężczyzn i osób wymagających hospitalizacji, są nieprawidłowe wartości testów wątrobowych. Naukowcy badają przyczyny tego zjawiska – czy powodem jest infekcja, czy jej leczenie, dlatego warto sprawdzić, jak koronawirus wpłynął na wątrobę.

USG nerek i badanie ogólne moczu

COVID-19 może uszkadzać nerki. Mimo wyzdrowienia niekiedy dochodzi do nieodwracalnych zmian w ich obrębie. Szczególnie często zdarza się to u osób cierpiących na schorzenia z nimi związane.

Badanie poziomu witaminy D

Im niższy poziom witaminy D, tym większa podatność na infekcje. Niski poziom tej witaminy może utrudniać rekonwalescencje po przebytej chorobie.

Badanie D-dimer

Pozwoli ocenić stan żył i wykluczyć niebezpieczną dla zdrowia zakrzepicę, charakterystyczną dla pacjentów, którzy mieli ciężki przebieg infekcji.

Rezonans magnetyczny głowy

Osoby uskarżające się na deficyty neurologiczne powinny być monitorowane pod tym kątem. Zwłaszcza jeśli występują u nich problemy z koncentracją i pogorszenie zdolności poznawczych.

Patrycja Pupiec
email