Budzisz się o 3 w nocy i nie możesz zasnąć? 4 triki, które zwalczą ten problem

2023-01-27 16:20

Pobudka w środku nocy bez wyraźnej przyczyny jest utrapieniem. Po takim przebudzeniu trudno ponownie zasnąć. Przewracanie w łóżku z boku na boku jedynie pogarsza sytuację. Na szczęście jest kilka skutecznych trików, które pozwolą na dobre rozprawić się z tym problemem.

Mężczyzna cierpiący na bezsenność
Autor: Getty Images Budzisz się o 3 w nocy i nie możesz zasnąć? 4 triki, które zwalczą ten problem

Nocne pobudki i kłopoty z zasypianiem

Pobudka o 3 w nocy potrafi być prawdziwą zmorą, która znacznie obniża jakość snu i komfort życia. Dlaczego tak się dzieje? Może warto zastanowić się, czy ten "nocny rytuał" nie jest pokłosiem zbyt dużego stresu lub problemów w pracy, lub w domu. Czynniki te mogą powodować lęk, który może nasilać objawy zaburzeń snu. Emocje, które skrywamy w ciągu dnia, znajdują ujście nocą i w związku z tym, zamiast odpoczywać i się regenerować, nagromadzone napięcie wybudza nas ze snu.

Jak wyjaśnili eksperci, gdy zapadamy w sen, fazy snu wolnofalowego (NREM) i marzeń sennych (REM) przeplatają się ze sobą, tworząc pełny cykl. W ciągu nocy jesteśmy w stanie przeżyć około 4-5 takich cykli. Dlatego niezwykle ważne jest zachowanie cyklu w odpowiedniej ilości i zarazem jakości poszczególnych faz. Od tego może zależeć, w jakiej formie i humorze budzimy się rano.

Nocne pobudki są też dobrą okazją, by wybrać się na badania. Okazuje się, że przyczyn może być wiele. Zalicza się do nich m.in. choroby układu krążeniowo-naczyniowego i oddechowego.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

4 sposoby na szybkie zaśnięcie

Niestety nocne pobudki potrafią uprzykrzyć nasze życie. Najczęściej obracamy się z boku na bok, wpatrujemy się w sufit lub liczymy barany, lecz nie zawsze to przynosi efekty. Nie udaje się ponownie zasnąć. Co wtedy robić?

Nie sięgaj po telefon, by sprawdzić godzinę 

Jeśli obudzimy się w nocy, powinniśmy unikać patrzenia w telefon i nie sprawdzać, która jest godzina. To sprawia, że wybijamy się tylko ze snu. Dlatego brytyjscy eksperci dr Bryony Sheaves i prof. Colin Espie z University of Oxford radzą, by po kwadransie wstać z łóżka i wrócić pod kołdrę, gdy znowu poczujemy się senni.

Nie sięgaj po alkohol przed snem 

Zdaniem niektórych lampa wina pomaga w zasypianiu. Nie do końca. Jak wyjaśnił prof. Malcolm von Schantz z University of Surrey w Wielkiej Brytanii, co prawda alkohol przyspiesza i ułatwia zasypianie, lecz znacznie pogarsza jakość snu. Chodzi o to, że sen, w jaki zapadamy po spożyciu alkoholu, różni się od zdrowego snu wywołanego w sposób naturalny. Powoduje wzbudzenie w drugiej części nocy, co za tym idzie spłycenie snu. Do tego alkohol zmniejsza poziom tryptofanu w mózgu, co może powodować problemy z ponownym zaśnięciem w środku nocy.

Zadbaj o swój umysł i ciało

Trzecim sposobem na szybkie zaśnięcie jest medytacja, które pomoże wyciszyć ciało i umysł. "Umiejętność wyciszenia umysłu jest bardzo pomocna nie tylko w walce ze stresem w ciągu dnia, ale także podczas zasypiania w nocy" – podaje amerykańska organizacja National Sleep Foundation. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, to spróbuj. Proste techniki oddychania potrafią przywrócić wewnętrzny spokój.

Nie śpij z pupilem w łóżku 

Sporo właścicieli psów i kotów pozwala spać swoim pupilom we własnym łóżku. Zdaniem ekspertów powinny tego typu nawyki ukrócić, szczególnie osoby z alergiami i astmą. Zwierzaki gubiąc sierść, roznoszą alergeny. Do tego wiercą się w nocy, więc mogą nas wybudzać ze snu.