Braster - domowe urządzenie do wykrywania raka piersi

2016-10-28 16:11 Monika Majewska

Polscy naukowcy opracowali pierwsze na świecie urządzenie, które umożliwia kobietom przeprowadzenie samodzielnej diagnostyki raka piersi w domu. Czy Braster - bo o nim mowa - rzeczywiście pozwala wykryć nowotwór podczas badania w domu? Jaka jest cena urządzenia i gdzie można go kupić?

Polscy naukowcy opracowali pierwsze na świecie urządzenie do samodzielnej diagnostyki raka piersi w domu, które nosi nazwę Braster. – Wprowadzenie na rynek Brastera to rewolucja. Do tej pory kobiety mogły polegać tylko na badaniu palpacyjnym za pomocą dotyku, które jest dość subiektywne. Teraz dostaną narzędzie, które umożliwi im przeprowadzenie w prosty i wygodny sposób powtarzalnego badania w domu i poda obiektywny, wiarygodny wynik – mówi dr n. med. Agnieszka Byszek, dyrektor medyczny Braster w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes. Urządzenie jest skierowane przede wszystkim do kobiet w wieku od 30. do 50. roku życia, które znajdują się już w grupie zagrożonej rakiem piersi, ale nie są objęte krajowymi programami diagnostycznymi.

Jak działa Braster?

Urządzenie jest zbudowane z trzech matryc z folią termograficzną, która pozwala na badanie rozkładu temperatury w obrębie piersi i wskazuje te zmiany, które emitują ciepło. Takimi zmianami są nowotwory złośliwe, które w procesie wzrostu budują gęstą sieć naczyń krwionośnych odżywiających guz, a przez to emitujących dużo energii cieplnej. Tę właśnie Braster wykrywa.

Braster wykorzystuje technikę termografii, czyli technikę obserwacji i rejestracji rozkładu temperatur na powierzchni obiektów.

Zarejestrowane obrazy są przekazywane do systemu analitycznego, który je interpretuje i odróżnia obrazy ciepła wyzwalanego np. przez naczynia krwionośne od ciepła wytwarzanego przez komórki nowotworowe tworzące guz. Następnie kobieta otrzymuje informację dotyczącą poprawności badania lub konieczności zgłoszenia się do lekarza w celu skonsultowania zidentyfikowanych zmian.

Aby móc korzystać z urządzenia Braster, należy pobrać na smartfon bezpłatną aplikację Braster Care, która przeprowadza krok po kroku przez cały proces badania.

Z jednego urządzenia Braster może korzystać kilka kobiet, ale każda z nich musi mieć wykupiony abonament na badania.

Ważne

Braster - gdzie można kupić?

Obecnie Braster można kupić w sklepie internetowym firmy produkującej to urządzenie. Niedługo będzie ono dostępne także w wybranych aptekach stacjonarnych i aptekach internetowych.

Braster - jaka jest cena?

Są trzy opcje. Opcja pierwsza zakłada zapłatę symbolicznej złotówki na początku oraz 45 zł miesięcznego abonamentu przez dwa lata. Druga możliwość zakłada wniesienie 195 zł opłaty początkowej za urządzenie oraz 29 zł miesięcznego abonamentu przez dwa lata. Jest jeszcze trzecia możliwość - jednorazowo za urządzenie i dwuletni pakiet badań można zapłacić 891 zł. Gdy zakończy się okres dwuletniej umowy, urządzenie Braster będzie własnością pacjentki. Natomiast jeżeli nadal będzie chciała ona się badać, korzystając z Brastera, będziesz musiała wykupić abonament na same badania.

Innowacyjne urządzenie do badania piersi w warunkach domowych

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Czy wynik badania jest wiarygodny?

– Urządzenie Braster zostało zbadane w kilku badaniach klinicznych, były to badania obserwacyjne. Potwierdziły one skuteczność tej metody na poziomie 80 proc. Jest to metoda screeningowa, więc trudno porównywać ją do diagnostycznych badań obrazowych, jak USG czy mammografia. Braster jest jednak idealnym uzupełnienie standardowej diagnostyki piersi – mówi dr n. med. Agnieszka Byszek w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

Ważne

Urządzenie nie powinno być traktowane jako alternatywa dla mammografii czy USG, a jako domowa metoda przesiewowa zwiększająca szanse na wykrycie raka we wczesnym jego stadium, czyli na etapie, kiedy jest on praktycznie w 100 proc. wyleczalny.

Braster nie dla każdego

Braster nie jest przeznaczony dla kobiet w trakcie lub po leczeniu z powodu raka piersi, tj.: po chirurgicznym leczeniu oszczędzającym, po mastektomii jednostronnej lub obustronnej, terapii lekowej (chemioterapii, hormonoterapii, leczeniu biologicznym) oraz radioterapii. Z urządzenie nie mogą korzystać kobiety w okresie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ pod wpływem hormonów struktura piersi ulega zmianom, przez które wynik może być niewiarygodny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Goska
|

Ja się badam co miesiąc regularnie, nie mam żadnych problemów. Może nie zaktualizowałaś oprogramowania?

Ania
|

Niestety od jakiegoś czasu są problemy z wykonaniem badania. Niestety producent nie radzi sobie z tym tematem.

Zuzzka
|

Kochana, te wyniki są interpretowane przez lekarzy, za to płacisz. Jak idziesz na usg to idziesz za darmo? Niestety, a płacisz jeszcze więcej, chyba że masz mega szczęście i uda Ci się na nfz, ale wtedy już dawno masz to opłacone w składkach. Bezsensowny ten twój argument.

Monia
|

To bardzo fajne urządzenie, sama je mam. Badanie palpacyjne to mi jakoś nieporadnie wychodziło a z brasterem to nawet ja sobie radzę. Najfajniejszy jest ten spokój i pewność, że niczego nie pominę, a zmiany jeśli się pojawią, zostaną zauważone od razu.

Joanna
|

Niestety zadne urzadzenie raka nie leczy :( No chyba te, ktore znajduja sie na sali operacyjnej. Ale co tam sie znajduje to tylko lekarze wiedza. To tak jak z powiedzeniem, ze "pieniadze szczescia nie daja ale pomagaja w zyciu". I tu jest tak samo. Ani mamografia, ani usg ani wlasna reka, ani braster raka nie wylecza. Jakie jednak moga i dla niektorych kobiet maja wazne znaczenie w zyciu. Rak wczesnie wykryty ma wieksze szanse na wyleczenie. Obecnie jest tyle metod, dzieki ktorym kazda z nas w zaleznosci od trybu zycia moze wybrac dla siebie odpowiednia metode.

Majka
|

To nie do końca jest tak, aplikacja jest darmowa, to nie ona analizuje wyniki. Obraz jest przesyłany do nich, komputery analizują i odsyłają wynik. Po 6 badaniach jest też analiza porównawcza. Wynik jest intepretowany przez specjalnie stworzony algorytmy i przez specjalistów. I za to właśnie płacisz.

mądralina
|

Grybacha braster jak najbardziej, ale nie rezygnowałabym z innych metod kontrolowania piersi, jak usg i mammografia w swoim czasie, braster jest tylko ułatwieniem domowego badania piersi, zastępstwem dla badania palpacyjnego bo większość kobiet wykonuje je źle.

grybacha
|

a może od razu zrezygnujmy ze wszystkiego, z resztą jakie to ma znaczenie, dzisiaj każda kobieta jest narażona na raka piersi, nie ważne czy w rodzinie wystował rak piersi czy nie. Warto raczej pomyśleć o tym w jaki sposób można przeciwdziałać zachorowalności kobieta na raka piersi. Najważniejsze jest to, żeby badać się regulanie, takie urządzenie jak Braster może jedynie przyczynić się do ochrony zdrowia kobiet, warto mówić o tym, że takie urządzenie może uratować życie każdej z Nas, bo każda jest narażona.

Kobieta
|

Tak, gratuluję głupoty. Urzadzęnie bezprzewodowe, wysyła pomiar do aplikacji w smartfonie.
Juz samo pozbycie sie smartfona to gwarantowane lepsze zdrowie.

Olaa
|

Abonament płacisz za możliwość używania aplikacji która interpretuje wyniki. Urrzadzenie kupujesz na własność. Tak, ktoś na tym zbija kokosy, bo poświęcił wiedzę, czas, pieniądze, pracę, żeby to wymyślić , stworzyć, zrobić aplikacje , przeprowadzić badania kliniczne itp. Właśnie po to by na tym zarabiać. Jakieś leki mas za darmo? Lekarza masz za darmo? Za wszystko płacisz tylko czasami nawet nie wiesz, zobacz ile abonamentu płacisz co miesiąc na ZUS . No chyba ze jesteś bezrobotna, to ja się dorzucam.