Bolała ją stopa, trafiła do szpitala. Okazało się, że przyczyną był udar mózgu

2022-11-30 9:42

Udar mózgu może dawać bardzo nietypowe objawy. Lekarze opisali przypadek kobiety, u której pierwszym sygnałem tej choroby był ból lewej stopy - tak silny, że pacjentka trafiła z jego powodu do szpitala. Przyczyną bólu był ostry udar niedokrwienny mózgu. Jak podkreślają eksperci przypadek ten - chociaż niezwykły - podkreśla znaczenie umiejętności rozpoznawania nietypowych objawów udaru mózgu.

Stopy
Autor: Getty Images

Udar niedokrwienny mózgu zagraża życiu - jeśli chory nie dostanie szybko pomocy, udar może skończyć się zgonem lub trwałą niepełnosprawnością. Dlatego jego objawy powinien znać każdy z nas. Takie symptomy, jak niedowład jednej części ciała, objawiający się osłabieniem jednej nogi lub ręki albo opadaniem kącika ust po jednej stronie, drętwienie kończyn czy afazja, czyli problemy z mówieniem to powód, by niezwłocznie wezwać pogotowie.

Jednak udar może objawiać się również w  bardzo nietypowy sposób - nagłym, ostrym bólem kończyny, zlokalizowanej po przeciwnej stronie ciała. Tak było w przypadku pewnej kobiety - jej przypadek opisano w Current Journal of Neurology.  

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Ból był niezwykle silny

Pacjentka miała 82 lata i przyjęto ją do szpitala z powodu nagłego bólu grzbietu lewej stopy - tak silnego, że nie mogła wytrzymać. Kobieta była przewlekle chora: miała cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemię, niedoczynność tarczycy, kardiomiopatię i łagodne zaburzenia poznawcze.

Rodzina próbowała łagodzić ból środkami dostępnymi do recepty, ale nic to nie dało i kobieta trafiła na SOR, a stamtąd na oddział. Oprócz bólu narzekała również na osłabienie tylnej części nogi.

Rezonans mózgu pokazał przyczynę

Pacjentce wykonano szereg badań. USG Dopller kończyn dolnych nie wykazał żadnych nieprawidłowości. Lekarze wykonali jej również rezonans magnetyczny głowy - dopiero to badanie pokazało, że przyczyną dolegliwości jest ostra zmiana niedokrwienna w prawej komorze ciemieniowej.  

Jak napisali lekarze, to bardzo rzadki początkowy objaw udaru: ból pojawia się co prawda u 8 do 10 proc. pacjentów z ostrym udarem mózgu, jednak dopiero po pewnym czasie od wystąpienia innych, klasycznych objawów. "Podsumowując, ból należy uznać za nietypowy objaw udaru mózgu, który może prowadzić do dezorientacji oraz opóźnionego rozpoznania i rozpoczęcia terapii u tych pacjentów". - napisali autorzy artykułu.