Ból karku przed świętami? Zastosuj prostą technikę fizjoterapeutki i poczuj ulgę

2024-12-19 15:37

Do świąt już niedaleko, ale masz wrażenie, że zaraz zwariujesz? Dzieci co chwilę wołają "mamo", a ty masz na liście jeszcze pierogi, zakupy i chociaż jedno ciasto do kawy na Boże Narodzenie? Poza psychiką obciążasz jeszcze ciało, bo przecież stres w pracy także cię nie omija. Fizjoterapeutka zdradza, jak można zdjąć z siebie choć trochę napięcia i poczuć się lepiej.

Ból karku przed świętami? Zastosuj prostą technikę fizjoterapeutki i poczuj ulgę
Autor: Fot. Getty Images

Przedświąteczna gorączka sprawia, że jesteśmy zestresowani, przebodźcowani i po prostu wyczerpani. Niewątpliwie w tym okresie zawsze pracy jest najwięcej i trzeba pogodzić tysiące spraw. W tym całym popłochu nie można zapominać o sobie. Fizjoterapeutka i trenerka personalna Małgorzata Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener, zdradza prosty sposób na rozładowanie napięcia i stresu.

Stres: jak go zwalczyć?

Jak masować kark gdy boli?

Samodzielny masaż zdecydowanie nie będzie tak skuteczny jak wykonany przez inną osobę, zwłaszcza profesjonalistę. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy szukać rozwiązań przynoszących ulgę. Fizjoterapeutka podzieliła się prostą wskazówką, która przyda się zwłaszcza w przedświątecznym okresie.

Mam nadzieję, że ta technika pomoże wam w dniach kiedy czujecie, że macie dużo na głowie, kiedy macie nadmiar pracy przy komputerze lub nadmiar stresu

– napisała.

Chodzi o prosty automasaż, który nie tylko relaksuje, rozluźnia mięśnie podpotyliczne pełniące wiele ważnych funkcji, ale także może zmniejszyć odczuwany ból głowy i szyi.

Jak wykonać ten masaż? Jest niezwykle prosty, ponieważ wystarczy zlokalizować miejsce, w którym kończy się szyja, a zaczyna potylica, a następnie rozmasować okrężnymi ruchami. Także pomocne w rozładowaniu napięcia są rozciągające ćwiczenia, które przynoszą ogromną ulgę dla karku i szyi.

Jak usunąć napięcie w karku?

Fizjoterapeutka zwróciła uwagę, że zbyt napięte mięśnie mogą powodować zaburzenia napięciowe całego kręgosłupa, a co więcej przenosić napięcie na jedną z opon mózgowo-rdzeniowych tzw. oponę twardą. Nadmierne napięcie mięśniowe nie jest także obojętne dla krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego.

- Nie bez znaczenia jest również fakt, że mięśnie te leżą niedaleko wyjścia z czaszki nerwu błędnego i ich zaburzenie wpływa na komunikację narządy wewnętrzne-mózg - podsumowała.

W załączonym filmie widać, jak niektóre ruchy możemy wykonywać zupełnie samodzielnie. Nastomiast jeżeli to możliwe warto także położyć się na macie i poprosić drugą osobę, aby ułożyła dłonie pod głową i rozmasowała nam kark.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki