Ból brzucha podczas jedzenia: nowe ustalenia. Kiedy powinien niepokoić?

2021-10-06 13:32

W trakcie posiłku odczuwasz ból lub dyskomfort? Nie tylko ty: jak dowiodły badania, przypadłość ta dotyczy nawet 1 na 10 osób na całym świecie. Dlaczego w trakcie jedzenia może boleć brzuch i kiedy konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem?

ból brzucha podczas jedzenia
Autor: Getty Images

Wspomniane badania przeprowadzili naukowcy z KU Leuven w Belgii i Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji, wykorzystując dużą bazę danych Globalnego Badania Epidemiologicznego Fundacji Rzymskiej, a ich wyniki zaprezentowano podczas Europejskiego Tygodnia Gastroenterologii (UEG Week Virtual 2021).

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Kluczową częścią analizy była ankieta przeprowadzona online wśród 54 127 osób z 26 krajów. Uczestników badania zapytano, czy odczuwają bóle brzucha i czy mają one związek z jedzeniem. Respondenci zostali podzieleni na trzy grupy: osoby, które twierdziły, że ich ból brzucha był związany z posiłkami w ponad 50 proc. przypadków, osoby, które odczuwały ból podczas części posiłków oraz osoby, które w trakcie jedzenia nie odczuwają bólu lub występuje on bardzo rzadko.

Analiza wyników zebranych ankiet wykazała, że częste i bardzo częste bóle brzucha podczas spożywania posiłków zgłasza w sumie ok. 13 proc. kobiet i 9 proc. mężczyzn.

Osoby, które często doświadczały bólu brzucha związanego z posiłkami, częściej cierpiały również na wzdęcia, obrzęk brzucha, uczucie nadmiernego sytości po jedzeniu lub zbyt szybkie uczucie sytości, zaparcia i biegunkę. Ta sama grupa często cierpiała również z powodu lęku. Co ciekawe, osoby, którym często dokucza ból brzucha, częściej sygnalizowały również obniżony nastrój i objawy depresji niż ci, u których ból brzucha pojawiał się sporadycznie lub nie występował.

Jak skomentowała te wyniki dr Esther Colomier z KU Leuven w Belgii„Osoby, które doświadczają bólu brzucha związanego z posiłkami, częściej doświadczają również innych objawów żołądkowo-jelitowych, częściej więc spełniają kryteria zaburzeń osi jelita-mózg, w zespołu jelita drażliwego. Osoby te są również bardziej obciążone z powodu objawów psychicznych i somatycznych, związanych z poważnym stresem – takich jak ból pleców czy duszność – które mogą mieć wpływ na ich codzienne funkcjonowanie.”

Ból towarzyszący jedzeniu może być spowodowany wieloma czynnikami. Jednym z nich jest przerost bakterii w jelicie cienkim, kolejnym – nietolerancja pokarmowa, dla których charakterystyczne są nadmierne gazy i wzdęcia, wywołujące dyskomfort.

Jeszcze innym powodem jest dyspepsja czynnościowa jelit oraz zespół jelita drażliwego. Pod uwagę powinny być brane również takie przyczyny, jak choroby zapalne jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, gastropareza, czyli zaburzenia motoryki żołądka, odpowiedzialne za jego opóźnione opróżnianie, wreszcie – niedrożność przewodu pokarmowego wywołana np. nowotworem.

Dlatego każdy, kto w trakcie posiłku odczuwa ból, powinien skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć poważniejsze stany chorobowe.

Ale jest też i dobra wiadomość: w większości przypadków ból w trakcie jedzenia związany jest ze stosunkowo niegroźną przypadłością taką jak zespół jelita drażliwego, dyspepsja czynnościowa lub nietolerancja pokarmowa, które można łagodzić za pomocą modyfikacji diety i leków.

Nadcisnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Co o nim wiesz?

Pytanie 1 z 7
O jakiej wartości ciśnienia tętniczego mówi się, że jest idealna?
Nadcisnienie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki