Jedzenie szpinaku a ryzyko raka jelita grubego. Co wiadomo na ten temat?

2021-10-06 11:05

Lubisz szpinak? Jeśli nie, pojawił się kolejny powód, by przekonać się do tego warzywa. Naukowcy odkryli, że jedzenie szpinaku może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i to również w przypadku genetycznego obciążenia tym rodzajem nowotworu. Jak to możliwe?

szpinak
Autor: Getty Images

Nowotwory jelita grubego i odbytu to trzecie najczęściej występujące na świecie nowotwory u mężczyzn i drugie u kobiet. Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention) rak jelita grubego to trzecia najważniejsza przyczyna zgonów z powodu raka w USA.

W Polsce co roku diagnozuje się około 18 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a liczba chorych stale wzrasta. Jedną z przyczyn raka jelita grubego jest dieta – rodzaj i jakość tego, co jemy. Procesom nowotworowym sprzyja m.in. dieta bogata w tłuszcze i cholesterol.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Badania dowodzą jednak, że niektóre produkty spożywcze mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Już w 2012 roku naukowcy z Texas A&M University (TAMU) w College Station wykazali, że szpinak może hamować rozwój polipów u szczurów z indukowaną postacią raka jelita grubego (zbliżoną do nie związanego z genami wariantu tej choroby u ludzi).

W kolejnym badaniu ci sami naukowcy poszli o krok dalej: postanowili sprawdzić, w jaki sposób – i czy w ogóle - jedzenie szpinaku może wpływać na osoby dziedzicznie obciążone ryzykiem raka jelita grubego, z rodzinną polipowatością gruczolakowatą. W przebiegu tej choroby dochodzi do rozwoju setek, niekiedy nawet tysięcy polipów zlokalizowanych w okrężnicy i w odbytnicy. Nieleczona, może doprowadzić do rozwoju raka.

W trakcie badania naukowcy przez 26 tygodni karmili liofilizowanym szpinakiem szczury z rodzinną polipowatością gruczolakowatą. Obszerna analiza danych, przeprowadzona za pomocą stosunkowo nowej metody badawczej (multi-omiki), w której analizowane są jednocześnie różne zestawy danych, w tym analizy genomu i wszystkich składowych metabolicznych, wykazała następnie, że spożywanie szpinaku może opóźnić wzrost polipów, spowalniając lub nawet powstrzymując w ten sposób potrzebę intensywnego leczenia. W tym konkretnym badaniu naukowcy przeanalizowali próbki mikrobiomu jelitowego, próbki RNA i mRNA komórek oraz próbki komórek wytwarzanych w trakcie aktywności metabolicznej.

Badacze doszli do wniosku, że te antynowotworowe właściwości szpinaku wynikają z zaskakujących interakcji metabolicznych i sposobu, w jaki oddziałuje on na mikrobiom jelitowy. Korzystne efekty wywoływały zwłaszcza obecne w szpinaku kwasy tłuszczowe i pochodne kwasu linolowego.

W kolejnym etapie planowane są dalsze badania przeciwnowotworowych właściwości metabolitów kwasu linolowego i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych - póki co na modelach zwierzęcych, badacze mają jednak nadzieję, że pojawi się również możliwość przeprowadzenia podobnej analizy w badaniach z udziałem ochotników.

Mikrobiota jelitowa. Sprawdź, co o niej wiesz!

Pytanie 1 z 6
Dysbioza jelitowa to:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki