Eksperci: redukcja cukru w żywności może uratować prawie 500 tys. ludzi

2021-10-05 14:40

Według badań opublikowanych w Circulation, zmniejszenie o 20 proc. cukru w żywności oraz o 40 proc. w napojach może zapobiec 490 tys. zgonom z powodu chorób układu krążenia. Redukcja wiązałaby się także ze znacznym obniżeniem zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe i cukrzycę.

eksperci-redukcja-cukru-w-zywnosci-moze-uratowac-ponad-500-tys-ludzi
Autor: Getty Images

Ponad dwóch na pięciu dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych jest otyłych. Jedzenie bogate w cukier, czyli słodkie pokarmy oraz napoje mają ogromny wpływ na otyłość i choroby, które są z nią ściśle związane.

Naukowcy stworzyli model symulacyjny w celu oszacowania wpływu na gospodarkę, zdrowie i społeczeństwo polityki redukcji, którą zaproponowała amerykańska Krajowa Inicjatywa Redukcji Soli i Cukru (NSSRI). Model prowadzono na poziomie indywidualnym z uwzględnieniem prawdopodobieństwa zmiany stanu zdrowia u każdej osoby na podstawie różnych czynników ryzyka.

Dodatkowo model uwzględniał krajowe dane demograficzne i dietetyczne, schorzenia, które mają związek z cukrem oraz koszty związane z nową polityką i jej wpływem na zdrowie. Utworzono dzięki temu symulowaną, reprezentatywną populację USA. Obserwacje trwały do wieku 100 lat lub śmierci z zaznaczeniem roku 2019 jako momentu rozpoczęcia interwencji.

W formie: Czym zastąpić cukier?

Uzyskane rezultaty poddano ocenie z perspektywy społeczeństwa oraz opieki zdrowotnej. Ekspertom udało się ustalić, że zmniejszenie ilości cukru w produktach spożywczych mogłoby zapobiec aż 2,48 milionom chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca czy udary. Co więcej, można by uniknąć 490 tys. zgonów w wyniku schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz 750 tys. przypadków cukrzycy.

Według badaczy zmniejszenie ilości cukru w produktach spożywczych będzie miało większy wpływ na zdrowie Amerykanów niż inne podejmowane działania m.in. nałożenie podatku cukrowego, zakaz spożywania słodkich napojów w szkołach czy etykietowanie zawartości dodanego cukru.

Naukowcom udało się także ustalić, że udałoby się zaoszczędzić 160,88 miliarda dolarów kosztów netto w ciągu życia dorosłej populacji, a sama polityka okazała się opłacalna po 6 latach, a oszczędna stałaby się po upływie 9 lat. Zastosowanie rozwiązań, których celem byłaby redukcja cukru w żywności, przyczyniłaby się także do zmniejszenia dysproporcji wynikających z różnic u osób z niższym wykształceniem i dochodami, które spożywają największą ilość produktów w niego bogatych.

Autorzy badania mają nadzieję, że stworzony przez nich model posłuży krajowej polityce redukcji cukru w USA, jednak jak podkreślają, będzie to wymagało wsparcia i monitorowania przedsiębiorstw w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych celów, a także publicznego informowania o poczynionych postępach.

Czy grozi Ci cukrzyca?

Pytanie 1 z 15
Czy ktoś z twojej najbliższej rodziny (matka, ojciec, siostra, brat) ma cukrzycę?
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki